Gülşen’in tutuklanmasına yönelik Hâkimler ve Savcılar Kurulu‘ndan açıklama geldi!

Gülşen’in tutuklanmasına yönelik Hâkimler ve Savcılar Kurulu‘ndan açıklama geldi!

Ünlü şarkıcı Gülşen Çolakoğlu tutuklanmasının yankılara halen daha sürerken Hâkimler ve Savcılar Kurulu‘ndan; “Hakimlere talimat ve emir niteliği taşıyan her türlü söylem ve eylemden kaçınmasının anayasada zorunluluk olduğu” açıklaması aktarıldı.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu “hakimlere talimat ve emir niteliği taşıyan her türlü söylem ve eylemden kaçınılmasının anayasal zorunluluk olduğu” açıklaması yapıldı. Kurulun web sitesinde yapılmış olan duyuru kapsamında son günler içerisinde bazı basın, yayın organlarında ve beraberinde sosyal medya mecralarında cumhuriyet ve hakim savcılarını yargısal takdir hakkı sınırlarında kalmış olan ve kanun yollarına tabi bir takım uygulama ve kararları üzerinden yıpratamaya dönük eleştiri sınırlarını aşan, hedef gösteren, hakaret boyutuna varan açıklama ve beraberinde sosyal medya paylaşımları sebebi ile açıklama yapılması zorunluğu zarureti doğduğunu dile getirildi.

gulsenin-tutuklanmasina-yonelik-hakimler-ve-savcilar-kurulundan-aciklama-geldi.jpg

Yapılan açıklama doğrultusunda Anayasa’nın 138. maddesinde; “Hâkimler görevlerinde kesinlikle bağımsızdırlar. Anayasa’ya, hukuka ve kanuna uygun olarak vicdani kanaatleri doğrultusunda hükme varırlar. Hiçbir organ, merci, makam ya da kişi yargı yetkisini kullanmasında hakimleri ve mahkemelere talimat ve emir veremez; tavsiye ve telkinde bulunamaz; genelge gönderemez. Şu anda görülmekte olan bir dava doğrultusunda Yasama Meclisinde yargı yetkisi kullanılması ile ilgili olarak sorulamaz, herhangi bir beyanda bulunamaz ya da görüşme yapılamaz.” hükümlerinin yer aldığı aktarıldı.

Gülşen’in tutukluluk haline itiraz edildi

Diğer bir yandan ise Gülşen’in avukatı olan Emek Emre doğrultusunda İstanbul Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmek üzere tutukluluk halinin kaldırılması talebi ile itiraz dilekçesi oluşturularak sunuldu.

Bu haber toplam 129 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.