İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversite Öğrencilerine Bakanlıktan Müjde! Öğrencilere Yardım Ödemeleri Başladı!

İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversite Öğrencilerine Bakanlıktan Müjde! Öğrencilere Yardım Ödemeleri Başladı!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamak ve eğitim hayatlarının devamını sağlayabilmek için yeni bir destek ödemesine başlandığı açıklandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamak ve eğitim hayatlarının devamını sağlayabilmek için yeni bir destek ödemesine başlandığı açıklandı. Aile Bakanlı ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine eğitim masrafları için 1.611 TL ödeyeceği ifade edildi.

Öğrencilere 1.611 TL Destek

Aile Bakanlığı'nın öğrencilere sağladığı 1.661 TL'lik maddi destek haricinde diğer vakıf ve devlet kuruluşları da öğrenciler için ek destek sağlıyor. Bu kuruluşlar; Kaymakamlıklar, Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı, SGK, SYDV, VGM, vakıf ve dernekler, ticari kuruluşlar, maddi yardımda bulunan iş insanları ve şirketler olarak sıralandırılıyor.

Çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan aileler bu destekten rahatça yararlanabiliyor.

Destek İçin Gerekli Başvuru Şartları

  • T.C. vatandaşı statüsüne ve kimliğine sahip olmak.
  • Hakkında mahkeme tarafından tedbir ve koruma kararı alınmış, bu sebeplerden dolayı sosyal hizmetler çatısı altında ihtiyaçları karşılanan ancak para yardımı durumunda aileleri veya yakınları tarafından bakımları üstlenebilecek çocuklar.
  • Mahkeme tarafından tedbir ve koruma kararı alınmamış ama maddi destek eksikliğinde yoksul durumuna düşecek çocuklar.

ilkokul-ortaokul-lise-ve-universite-ogrencilerine-bakanliktan-mujde-ogrencilere-yardim-odemeleri-basladi.jpg

En Fazla Kaç Çocuk Yararlanabilir?

Bu yardım en fazla iki çocuğa verilmektedir. Sosyal Eğitim Desteği diye adlandırılan bu proje geçici ve sürekli diye ikiye ayrılmaktadır. Geçici yardımlar yıl içinde bir sefer ve birkaç kezden fazla verilmektedir. Sürekli yardımlar ise her ay düzenli olarak yatırılmaktadır. SED yardımları 1 yıllık sözleşmeye tabidir ve yoksulluk durumun ortadan kalkması durumunda son bulur.

Ücretsiz Anaokulu Programı

Ayrıca bir milyon çocuğa ücretsiz anaokulu yardımı yapılacak. Bu destekte Aile Bakanlığı tarafından ailelere sağlanacak. Ailelerin yapması gereken ise sadece çocuklarını okula kaydettirmek.

Bu haber toplam 215 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.