İnternet alışverişinde yeni dönem başlıyor! 14 günlük cayma hakkı kalkacak

İnternet alışverişinde yeni dönem başlıyor! 14 günlük cayma hakkı kalkacak

İnternetten gerçekleştirilmiş olan alışverişlerde 14 günlük cayma hakkı, elektronik eşyalar kapsamında kaldırılıyor. Tüketici, bilgisayar ve telefon gibi ürünlerin paketini açmasa dai ürünü iadesi söz konusu olmayacak.

İnternetten gerçekleştirilmiş olan alışverişlerde 14 günlük cayma hakkı, elektronik eşyalar kapsamında kaldırılıyor. Tüketici, bilgisayar ve telefon gibi ürünlerin paketini açmasa dahi ürünü iadesi söz konusu olmayacak. Geri kalan bütün ürünlerde doğrultusunda ise, ürün şayet kusurlu değilse; iade kargo ücretini tüketici ödeyecek. İşte konu ile ilgili bütün detaylar...

Ticaret Bakanlığı, internetten üzerinden alışveriş yapan vatandaşları ilgilendiren iki önemli değişikliğe imza attı. internet-alisverisinde-yeni-donem-basliyor-14-gunluk-cayma-hakki-kalkacak.jpg

Dün Resmi Gazete üzerinde yayımlanmış ‘Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’ sozcu.com.tr’ye değerlendirmiş olan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, elektronik ürünler kapsamında 14 günlük koşulsuz cayma hakkının ortadan kaldırıldığını aktardı.

Sozcu.com.tr’de konuşma gerçekleştiren Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı olan Turhan Çakar ise, geri kalan bütün ürünlerin iadesi için iade kargo ücretinin bundan sonra tüketiciler tarafından karşılanacağını dile getirdi.

Lakin, eğer teslim edilen ürün kusurlu bir şekilde geldiyse, tüketiciden iade kargo ücreti temin edilmeyecek.

Yapılmış olan bu değişiklikler, 1 Ekim tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak.

Elektronik ürünlerde paket açılmamış olda bile iade yapılmayacak

Ağaoğlu, söz konusu olan değişikliklerin tartışmaya açılmadan bir süre önce Resmi Gazete’de paylaşılmasına büyük tepki gösterdi.

“Düzenlemede tespit etmiş olduğumuz iki olumsuzluk söz konusu” diyen Ağaoğlu, “İlki, elektronik ürünlerde paketi açmamış olsanız bile cayma hakkının kesinlikle ortadan kaldırılmış olması. Yani tüketicilerden gelen paketin hafifliğinden şüphelenerek, ‘acaba dolandırılıyor muyum’ diye içinde şüphe uyanda ve paketi açmadan iade etmek istese dahi kesinlikle edemeyecek” dedi.

Ağaoğlu, “Kargocular ‘ben paketi sıkıntısız bir şekilde sağlam teslim ettim’ derken, satışı gerçekleştiren mağaza da ‘ben de kargoya sağlam bir şekilde verdim’ diyecek. Tüketici bu durumda kendi kendi mi aldatmış olacak” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 177 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.