İşsiz Olan Tüm Kişilere Sevindirici Haber! İşsizlik Ödeneğinde Yeni Gelişme

İşsiz Olan Tüm Kişilere Sevindirici Haber! İşsizlik Ödeneğinde Yeni Gelişme

Yaşanan son dakika bilgisine göre işsiz olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için sevindirici bir gelişme yaşandığı açıklandı.

Yaşanan son dakika bilgisine göre işsiz olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için sevindirici bir gelişme yaşandığı açıklandı. Belirtilen şart ve koşulları taşıyan herkese toplamda 10 ay süre boyunca maaş ödemesi yapılacağı ifade ediliyor. İşsizlik maaşı ödemeleri belirtilen şartlar dahilinde yapılacak. Geçtiğimiz seneden bugüne döviz kurlarında yaşanan değişmeler sebebiyle işsiz kalan kişiler zor zamanlar geçirdi. İşsizlik maaşları ise toplamda 7 ay bazında ödeniyordu. Ancak yaşanan yeni gelişme ile birlikte işten ayrılan ve işsiz kalan tüm çalışanlar için Türkiye İş Kurumu 10 ay işsizlik maaşı ödeme kararı aldı. Kendi isteğiyle işten ayırılmayanlar bu şartla birlikte toplamda 10 ay ödeme alabilecekler.

Türkiye İş Kurumundan İşsizlik Ödeneği

İşsiz kalan tüm vatandaşlar belirli koşul ve şartlar dahilinde işsizlik ödemesi alabiliyor. Vatandaşlar ise işsizlik ödeneği ile ilgili araştırmalar yapmaya devam ediyor. Türkiye İş Kurumu tarafından işsizlik ödeneği ödemeleri yapılıyor. Kurum işsiz kalan vatandaşlar için destek vermeye devam ediyor. Ekonomik alanda sıkıntı yaşayanlar için işkur işsizlik ödemeleri yapıyor. İşsizlik maaşı ödemesi olarak yapılan bu yardım eli ise işsiz kalanlar için bir nebze de olsun destek sağlıyor. Ancak bu ödeme için bir takım kurallar ve şartlar bulunuyor. İşsizlik ödeneği işsizlik maaşı olarak ta biliniyor. Türkiye İş Kurumu tarafından yapılan ödemeler belirlenen ay aralığında gerçekleştiriliyor.

İşsizlik Ödeneği Alma Şartları

Çalışanlar işyerlerinden kendi istekleri ile ayrılmadıkları takdirde işsizlik ödeneği alma hakkına da sahip oluyor. Ancak toplamda son yüz yirmi gündür bir işyerinde sigortalı olarak çalışmaları gerekiyor. Bununla birlikte son 3 senedir 600 günlük sigorta primlerine sahip olmaları ödemeden yararlanmaları için aranan şartlar arasında yer alıyor. Türkiye İş Kurumu bu ödemeleri işsiz kalan vatandaşların TC kimlik numaraları ile PTT üzerinden yatırıyor. Bu durum içinse başvuruda bulunulması gerekiyor. İşyerinden kendi isteği dışında ayrılanlar Türkiye İş Kurumu üzerinden işsizlik maaşları ve ödemeleri için başvuru yapabiliyor. İşsizlik ödeneklerinin ise 2022 yılında toplamda 10 ay bazında hesaplara yatırılacağı kurum tarafından açıklandı.

Bu haber toplam 337 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.