Kiracılara tahliye taahhütnamesi uyarısı geldi! “ İmzaladığınız evrakları mutlaka dikkat edin”

Kiracılara tahliye taahhütnamesi uyarısı geldi! “ İmzaladığınız evrakları mutlaka dikkat edin”

Kira artışına getirilen %25 oranında sınırlandırmanın ardından bazı ev sahiplerinin boş kağıda imza attırılan tahliye taahhütnamesini ön plana alarak kira bedelini daha fazla arttırmak istediği ortaya çıkan olaylar arasında.

Kira artışına getirilen %25 oranında sınırlandırmanın ardından bazı ev sahiplerinin boş kağıda imza attırılan tahliye taahhütnamesini ön plana alarak kira bedelini daha fazla arttırmak istediği ortaya çıkan olaylar arasında. Duruma yönelik değerlendirmede bulunan Avukat Önal; “Ev sahipleri, evi kiralayacak olan vatandaşlardan yüksek kira bedeli talep ediyor. Bu durumu kabul etmeyen kiracı vatandaşları ise bu tahliye taahhütnamesi ile tehdit ediyor. Kiracılar bu süreçte hangi kağıda imza attıkların çok iyi bir şekilde bilmeliler. Bu şekilde bir taahhütnameyi kesinlikle imzalamalılar.” uyarısını dile getirdi.

Konutlarda kira artışlarını %25 ile sınırlandıran yasa Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girdi. 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olan bu yasa kapsamında 1 Haziran 2023 tarihine kadar yapılacak olan kira artışları bir önceki sürece ait kira bedelinin %25’ini geçmeyecek şekilde hesaplanmalı.

kiracilara-tahliye-taahhutnamesi-uyarisi-geldi-imzaladiginiz-evraklari-mutlaka-dikkat-edin.jpg

Diğer bir yandan düzenleme yapıldıktan sonra bazı ev sahipleri kira bedellerini artış yapmak için farklı yöntemlere başvurmaya başladı. Mevcut olan kiracının sözleşme yenilemek istemesi doğrultusunda kira bedelini istediği oranda arttıramayacak ev sahipleri yeni kiracılar ile anlaşma sağlayarak eski kiracıları evden çıkarmak için tahliye taahhütnamelerini devreye soktu.

Konuya yönelik detaylı değerlendirmede bulunan avukat Ali Önal; “Ev sahipleri artık daha yüksek kira bedelleri talep ediyor. Bu durumu kabul etmeyen kiracıları ise tahliye taahhütnamesi ile tehdit ediyor. İlk derece mahkemeleri tahliye taahhütnamesi bir baskısı altına alındığı ve kiracı mağdur ettiği gerekçesi ile bu taahhütnameyi kesinlikle geçersiz kılma eğiliminde.” sözlerini dile getirdi.

Bu haber toplam 157 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.