KYK Borcu Düzenlemesi Sonunda Komisyondan Geçti! Karşınızda KYK Borç Sorgulama Ekranı!

KYK Borcu Düzenlemesi Sonunda Komisyondan Geçti! Karşınızda KYK Borç Sorgulama Ekranı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde öğrenci kredisi faizlerinin kaldırılacağı müjdesini verdi. Yönetmelik, kolej için borç para alan gençleri sevindirmek için komisyon tarafından onaylandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde öğrenci kredisi faizlerinin kaldırılacağı müjdesini verdi. Yönetmelik, kolej için borç para alan gençleri sevindirmek için komisyon tarafından onaylandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu, KYK kredilerinin faizsiz ödenmesine ilişkin esasları içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 25'inci maddesini görüşerek onayladı.

Meclis'te başlayan torba yasama çalışmasında KYK borcunun düzenlenmesi gençlerin dikkatini çekti. KYK borç anlaşmasının beklenen haberi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz aylarda tahmin ettiği gibi bugün açıklandı.

KYK Borcu Faizsiz Bir Şekilde Ödenecek

Yüksek Öğrenim Kredisi ve Yurt Hizmetleri Kanununda değişiklik yapılarak öğrenim kredisi kullananların borçlarını aldıkları meblağ kadar geri ödemeleri öngörülmüştür. Öğrenciler, mezun olduktan iki yıl sonra kural dahilinde borçlarını ödemeye başlamak zorundadırlar. Kredi almış veya kredi borcu henüz ödenmemiş kişilere eğitim ve katkı kredisi olarak sağlanan tutar endeks oluşturmak için kullanılacaktır. Kredi geri ödemeleri devam eden veya borçları incelenmek üzere vergi dairesine intikal eden borçlular için unsur ve katkı kredisi olarak verilen tutarlara eklenen endeks tutarları iptal edilir.

kyk-borcu-duzenlemesi-sonunda-komisyondan-gecti-karsinizda-kyk-borc-sorgulama-ekrani.jpg

İade Olmayacak

Öte yandan, KYK kredisi ödemesi yapan kişiler, borç faizinin kaldırılacağı haberini aldıktan sonra paralarını geri almak isteyebilirler. Söz konusu maddenin yürürlük tarihinden önce toplanan tutarlar iade edilmeyecektir. Vergi dairesine takibe bildirilerek henüz tahsil edilmeyen kredi taksitlerindeki endeks tutarları iptal edilir. Aynı zamanda taksitlerin zamanında ödenmemesi durumunda borç takibi devam edecek.

KYK Borç Sorgulama

Mezunlar ve yükseköğrenimdeki öğrenciler, e-Devlet'e girip "Öğrenim/Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama" sayfasını seçerek KYK kredisi yükümlülüklerini gözden geçirebilirler. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın https://www.gib.gov.tr ​​adresindeki resmi sitesine girerseniz, "öğrenim kredisi borçları" alanından vergi dairesine intikal eden KYK borçları ile ilgili sorularınızı da sorabilirsiniz.

Bu haber toplam 228 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.