KYK Burs Başvurusu Ve Yurt Başvurusu Tarihleri Açıklandı Mı?

KYK Burs Başvurusu Ve Yurt Başvurusu Tarihleri Açıklandı Mı?

Üniversitelerin açılması, ek kontenjan yerleştirmelerinin tamamlanmasıyla birlikte artık gözler Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından açıklanacak olan KYK başvurularına çevrilmiş durumda.

Üniversitelerin açılması, ek kontenjan yerleştirmelerinin tamamlanmasıyla birlikte artık gözler Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından açıklanacak olan KYK başvurularına çevrilmiş durumda. KYK tarafından sağlanan karşılıksız burs, geri ödemeli öğrenim kredisi ve KYK yurtları için yapılacak başvuruların tarihi henüz net olarak açıklanmazken, Ekim ayının sonlarına gelinmesiyle, en çok merak edilen ve araştırılardan konulardan biri haline gelmiş durumda. 2021 yılında yurt başvurularının Eylül ayında tamamlanması ve burs başvurularını n 5 Kasımda başlayarak 10 kasımda sona ermesi göz önüne alındığında artık resmi açıklamanın eli kulağındadır demek yanlış bir ifade olmayacaktır.

Kyk başvuruları nereden yapılacak?

KYK başvuruları da son yıllarda dijital ortama taşınmış durumda. Resmi açıklama geldiğinde üniversite öğrencileri, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin tamamı e-Devlet burs başvurusu, kredi başvurusu ve yurt başvurusu yapabilecekler. Yüz binlerce genç, burs başvurusu yapmak için resmi açıklamanın gelmesini bekliyor.

kyk-burs-basvurusu-ve-yurt-basvurusu-tarihleri-aciklandi-mi.jpg

2022 Burslar ne kadar? KYK yurt ücretleri ne kadar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu yurt açılış törenine katılarak yaptığı konuşmada, önlisans ve lisans öğrencileri için 850 TL karşılıksız burs sağladıklarını belirterek bu rakamın yüksek lisans öğrencilerinde 1750 TL ve doktora öğrencilerinde 2500 TL tutarlarında ödeme yapıldığı belirtildi. Geri ödemeli öğrenim kredisi için de aynı miktarların ödeneceğinin açıklandığı duyuruda, KYK yurt ücretleri konusuna da değinildi. Törende konuşan Erdoğan, KYK yurt ücretleri zam yapılacak mı konusuna getirdiği netlikte bu yıl yurt ücretlerinde zam olmayacağı ve geçen seneyle aynı olarak 250-450 TL aralığındaki aylık ücretlerle yurtlarda kalınabileceğini belirtti. Ayrıca Erdoğan, geçen sene yapılan yurt başvurularının %90 oranında olumlu sonuçlandığını belirtmiştir. Burslar zamlanacak mı konusunda ise Erdoğan, burs ücretlerin 45 TL’den 850 TL’ye çıkarıldığına dikkat çekerken, yılbaşında yeniden zam değerlendirmesi yapılacağının altını çizdi.

Bu haber toplam 307 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.