Merkez Bankası Ekim Ayını Boş Geçmedi! Merakla Beklenen Faiz Kararı!

Merkez Bankası Ekim Ayını Boş Geçmedi! Merakla Beklenen Faiz Kararı!

Piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 10'uncu faiz kararını merakla bekliyordu. TCMB Para Politikası Kurulu, politika faizini %12'den yüzde 10,50'ye 150 baz puan indirdi.

Piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 10'uncu faiz kararını merakla bekliyordu. TCMB Para Politikası Kurulu, politika faizini %12'den yüzde 10,50'ye 150 baz puan indirdi. Bir sonraki toplantıda indirime gideceğini ima eden Kurul, karar metninde faiz indirim döngüsünün sona ermesinin "bir sonraki toplantıda benzer bir işlem yapıldığında" gündeme alınacağını belirtti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) son iki toplantısında faiz oranlarını 100 baz puan indirdi. Eylül ayındaki Para Politikası Kurulu toplantısında TCMB, politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 12'ye indirdi.

Tek Haneye Çok Az Kaldı

Politika faizi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yüzde 12'den yüzde 10,5'e düşürülerek 1,5 puan düşürüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada, "Ben görevde olduğum sürece faiz oranları düşmeye devam edecek" diyerek kararla ilgili kilit bir açıklama yaptı. Ankete katılan ekonomistler, Merkez Bankası'ndan 100 baz puanlık bir faiz indirimi bekleyerek Erdoğan ile aynı fikirde. Faiz oranları, analistler tarafından yıl sonuna kadar %9 olarak tahmin edilecek.

PPK'nın yayınladığı karar metninde, "Kurul, bir sonraki toplantıda benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesini gündeme aldı" denildi. "Fiyat istikrarını sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaştırmak amacıyla, TCMB'nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlenmiş lirayı teşvik eden kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirilmiştir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politikası adımlarına geçilecektir.

merkez-bankasi-ekim-ayini-bos-gecmedi-merakla-beklenen-faiz-karari.jpg

Potansiyel Tehlikeler

Merkez Bankası'nın faiz oranlarını düşürme kararı uluslararası medyada geniş yer buldu, CNBC Türkiye'nin ekonomik büyüme hedefini vurgularken, Bloomberg ve WSJ politikanın potansiyel tehlikelerine odaklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini 150 baz puan indirerek yüzde 12'den yüzde 10,5'e indirme kararı uluslararası basında geniş yer buldu. Ekonomistler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "yıl sonundan önce tek haneli rakamlar" arzusuna karşılık olarak 100 baz puan indirileceğini tahmin etmişlerdi. Ancak TCMB, Kasım ayında yapacağı bir sonraki toplantısında "benzer bir adımla" faiz indirim döngüsünü sonlandıracağını ima etti.

Bu haber toplam 297 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.