Motorinden sonra benzine de zam geldi! Fiyatlar 21 TL’yi aştı

Motorinden sonra benzine de zam geldi! Fiyatlar 21 TL’yi aştı

Döviz kurları ve brent petrol de yaşanan dalgalanma sebebi ile akaryakıt fiyatları durmaksızın bir aşağıya bir yukarı hareket etmeye devam ediyor.

Son dönem içerisinde motorine gelen aralıksız ve üst üste zamların ardından bir zammın da benzine geldiği açıklandı. Bu gece yarısından sonra fiyatı 81 kuruş artacak olan benzinin litresi 21 lirayı aştı.

Dolar kurundaki ve petrol fiyatlarındaki değişim durumlarına bağlı olarak akaryakıt fiyatlarındaki hareketlilik süreci halen daha devam ediyor. 18 Ağustos tarihi Perşembe günü motorine toplam 79 kuruş zam, benzine ise 83 kuruş indirim gelmişti. 20 Ağustos Cumartesi gününde ise motorine 1 lira 7 kuruş zam yapılmıştı. Bu üst üste yapılmış olan fiyat artışlarının hemen ardından akaryakıta bir zam daha yapıldı.

Bu gece yarısından sonra geçerli olmak şartıyla benzinin litresi 81 kuruş artışa geçti. Motorin fiyatında ise herhangi bir fiyat değişikliği söz konusu değil.

motorinden-sonra-benzine-de-zam-geldi-fiyatlar-21-tlyi-asti.jpg

Benzinin litresi kaç TL?

Yapılan zammın hemen ardından benzinin litresi İstanbul ilinde 21 lira 15 kuruşa, Ankara'da 21 lira 28 kuruşa, İzmir'de ise 21 lira 27 kuruşa, çıktı.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanacak?

Akaryakıt fiyatları, ülkemizin de halen daha dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş olan ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurunda yaşanan bazı değişiklikler baza alınarak rafineriler tarafından detaylı bir şekilde hesaplanmaktadır. Bu hesaplanma sonucunda ise dağıtım firmalarınca uygulanmış olan fiyatlar, rekabet ve serbesti sebebi ile kentlere ve şirketlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

EPGİS fiyat değişimlerini paylaşmama kararı almıştı

EPDK'nın fiyatlarda yaşanan değişimi detaylı bir şekilde açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Bu suç duyurusunda bulunmasının hemen ardından, sendika dava süreçleri son bulana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlar ile paylaşmayacağını dile getirmişti.

Bu haber toplam 123 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.