Resmi Olarak Açıklandı! Dar Gelirlilere Devlet Ödemesi Başladı! Başvuru Yapan Her Vatandaş Yararlanacak!

Resmi Olarak Açıklandı! Dar Gelirlilere Devlet Ödemesi Başladı! Başvuru Yapan Her Vatandaş Yararlanacak!

Hükümet sosyal yardımları yaygınlaştırmak için kolları sıvadı. Bu yıl, dar gelirlilere eğitim için nakdi destek verilecek. Doğalgaz desteği %5 artırılacak. Elektrik desteğinin de artması bekleniyor.

Yüksek enflasyona karşı işçilerin gelirlerini artırmaya yönelik önlemlerin yanı sıra, hükümetin gündeminde düşük gelirlilere yönelik sosyal yardımların yaygınlaştırılması yer alıyor. Halihazırda devam eden aile destek programının kapsamı genişletilecek, doğalgaz yardımı bu yıl kademeli olarak uygulanacak, eğitim ve öğretim yardımı gibi adımlar da atılacak.

Hafta başında yapılan kabine toplantısında alınan ilke kararın ardından salı günü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile bir araya gelerek yeni dönemde uygulanacak sosyal yardımlar üstüne görüşme yaptı. Öncelikle eğitim-öğretim yılının başında ihtiyaç sahibi ailelere nakdi yardım yapılması planlanıyor. Aile Destek programı kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere 12 ay boyunca 450, 550 ve 600 lira ödeme yapılıyor. Aile destek yardımları da yaygınlaştırılacak ve sayıları artırılacak. Bunun için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ek kaynak aktarıldı.

Kira Yardımdan Nasıl Yararlanılır?

Bireyin sigortalı olmaması; emekli aylığı, dul ve yetim aylığı almıyor olması herhangi bir mal varlığına sahip olmaması, gelir testi sonucunda fakirlik sınırının altında bulunması ve düzenli bir gelire sahip olmaması gerekiyor.

resmi-olarak-aciklandi-dar-gelirlilere-devlet-odemesi-basladi-basvuru-yapan-her-vatandas-yararlanacak.jpg

2022 Yardım Fiyatları

Aylık 715 ile 1150 TL arasında değişen tutarlarda kira yardımı yapılmaktadır. Sonuç olarak, metropollerde yaşayanlar daha yüksek fayda elde ediyor. İşte ödeme tutarları:

  • İstanbul, İzmir, Ankara için 1150 TL
  • Antalya, Adana, Bursa, Konya için 1.085 TL
  • Mersin, Eskişehir, Sakarya, Erzurum için 995 TL
  • Tokat, Zonguldak, Çanakkale için 905 TL
  • Düzce, Şırnak, Yozgat için 810 TL
  • Bolu, Bingöl için 715 TL.

Bu haber toplam 197 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.