SGK Bu Kişilere Erken Emekli Olma Fırsatı Sunuyor! Hemen Dilekçe Yazıp Başvurabilirsiniz!

SGK Bu Kişilere Erken Emekli Olma Fırsatı Sunuyor! Hemen Dilekçe Yazıp Başvurabilirsiniz!

Bu şartları yerine getirmeleri halinde, SSK ve BAĞ-KUR'a girişi olmayanlara erken emekli olma imkanı tanınacak. 2000 yılı öncesinde kendi işini kuran ancak kayıt yaptırmayan vatandaşlar güzel haberler almaya başladı.

Bu şartları yerine getirmeleri halinde, SSK ve BAĞ-KUR'a girişi olmayanlara erken emekli olma imkanı tanınacak. 2000 yılı öncesinde kendi işini kuran ancak kayıt yaptırmayan vatandaşlar güzel haberler almaya başladı. Mali kısıtlamalar nedeniyle kayıt yaptıramayan vatandaşlara, devlet tarafından geriye dönük borçlanma yoluyla emekli olma fırsatı verilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilmesi gereken başvuru dilekçesi ile emekliliğe yönelik adımlar atılabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu, hizmetleri birleştirme fırsatı sunarak, atılan her adımda kamuoyunu bilgilendirdi. Başvurunun yapılacağı gün kesin olarak hazır bulunmanın bu başvurunun yapılmasındaki en önemli unsur olduğu belirtildi. Verilen süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe iletilirse bu şans rahatlıkla kullanılabilir. Yıllardır, şu anda çalışmakta olan milyonlarca insan en büyük önceliği olarak emekliliğe sahip oldu. Halihazırda masada olan EYT yönetmeliği gibi erken emeklilik planı yapan birçok kişi için çok sayıda çalışma hararetle yürütülmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yakın tarihli bir duyurusuna göre, 2000'den önce kendi işini kuranlar sekiz yıl daha erken emekli olmaya hak kazandılar.

sgk-bu-kisilere-erken-emekli-olma-firsati-sunuyor-hemen-dilekce-yazip-basvurabilirsiniz.jpg

Erken Emeklilik İçin Ne Yapılması Gerekiyor?

Vatandaşlar, söz konusu kuraldan yararlanmak ve erken emekli olmak istiyorlarsa birkaç şartı yerine getirmeleri gerekiyor. Bu koşullar, yaşa, sigortaya girişteki yaşa ve ödenen prim miktarına bağlıdır. 2000 yılından önce kendi adınıza iş kurmuş olmanız ve çeşitli nedenlerle BAĞ-KUR'a kayıt yaptırmamış olmanız gerekmektedir.

Erken Emeklilik İçin Başvuru

Yukarıda belirtilen tüm şartların yerine getirilmesi halinde, erken emekli olmak isteyen vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuruda bulunarak süreci başlatabilirler. Bu şartları yerine getirenlere altı ila sekiz yıl sonra emekli olma fırsatı verilir. Daha önce de belirtildiği gibi, 2000 yılından önce iş kurmuş ancak BAĞ-KUR'a kayıtlı olmayan vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu'na resmi bir dilekçe vererek bu şanstan yararlanabilirler. Bununla birlikte, erken emekli olmak isteyenlerin, dilekçeleri verildiği anda bir iş kapsamında olmaları gerektiği unutulmamalıdır.

Bu haber toplam 227 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.