SGK’dan kadınlara bomba niteliğinde müjde geldi! PTT aracılığıyla toplam 12.454 TL ödeme sağlanacak

SGK’dan kadınlara bomba niteliğinde müjde geldi! PTT aracılığıyla toplam 12.454 TL ödeme sağlanacak

Sosyal Güvenlik Kurumu asgari ücret ile çalışan kadınları ilgilendiren oldukça önemli bir durum paylaştı. Asgari ücret doğrultusunda maaş alan ve beraberinde doğum yapmış olan kadınlar başvuruları gerçekleştiriyor; ödeme alıyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu asgari ücret ile çalışan kadınları ilgilendiren oldukça önemli bir durum paylaştı. Asgari ücret doğrultusunda maaş alan ve beraberinde doğum yapmış olan kadınlar başvurularını gerçekleştirmeleri durumunda Sosyal Güvenlik Kurumundan karşılıksız ve geri ödemesiz bir şekilde toplu para ödemesi alabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilecek toplu para ödemesi PTT aracılığı ile temin edilebilecek. Doğum parası olarak nitelendirilen bu ödemelerden yalnızca çalışan kadınlar faydalanabilecek.

SGK’dan doğum parası başvuru şartları

Sosyal Güvenlik Kurumu doğrultusunda kadın çalışanları doğum yapmaları durumunda doğum parası yardımı verilmeye başlandı. Tabii ki de kadın çalışan vatandaşların bu parayı problemsiz bir şekilde alabilmeleri için belirli şartları yerine getiriyor olması gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu doğrultusunda yapılmış olan açıklamada doğum parası için devletin aramış olduğu başvuru şartları ise şu şekilde iletildi;

  • Doğum yapmış olan kadınların doğumdan önce bir yıl içerisinde en az 90 gün sigorta primini ödemiş olması
  • Çalışan kadınların raporlu oldukları süre boyunca herhangi bir iş yerinde kesinlikle çalışmıyor olması
  • Raporun başlamış olduğu süre içersinde sigortalılık meselenin tamamen bitirilmemiş olması
  • Canlı bir şekilde doğum gerçekleştirmiş olmak

sgkdan-kadinlara-bomba-niteliginde-mujde-geldi-ptt-araciligiyla-toplam-12-454-tl-odeme-saglanacak.jpg

PTT’den 12.454 TL ödeme yapılıyor

Doğum gerçekleştirmiş olan asgari ücretle çalışan kadınlar doğumun hemen ardından istirahate çekiliyor. Doğum öncesinde de verilmiş olan bu izin ile beraber doğum gerçekleştiren kadınlara rapor parası niteliğinde de bilinen toplu para ödemesi sağlanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu doğrultusunda verilmiş olan doğum parası ödemelerini vatandaşlar PTT tarafından kolaylıkla temin edebiliyor. Doğum yardımı toplam olarak 12.454 TL olarak ödeniyor.

Bu haber toplam 200 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.