Sokak köpeklerinin yerini gösteren Havrita uygulaması Hacklendi!

Sokak köpeklerinin yerini gösteren Havrita uygulaması Hacklendi!

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yayılan iddialara göre Havrita’da işaretlenen sokak köpeklerinin öldürüldüğüne dair bir bilgi paylaştı. Bunun üzerine hayvan severler ayaklandı!

Sokak köpekleriyle ilgili geliştirilen Havrita uygulaması harita üzerinde köpeklerin mevcut konumlarını gösteren bir uygulamadır. Geçtiğimiz yıllarda faaliyete giren uygulamanın hayvanların yerini göstermesi ve bu alanda kullanıcılar tarafından rahatça bulunması amaçlanmaktaydı. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yayılan iddialara göre Havrita’da işaretlenen sokak köpeklerinin öldürüldüğüne dair bir bilgi paylaştı.

Sosyal medyada sıklıkla paylaşılan bu haber sonrasında birçok kişi Havrita’nın kapatılması için çağrıda bulundu. Dün akşam saatlerinde ise Havrita uygulamasına girmeyi isteyen kullanıcılar çeşitli hata mesajlarıyla karşılaştı. Havrita tarafından yapılan açıklamaya göre sitenin kendileri tarafından kapatıldığı söylense de Kervan Aslan adlı bilgisayar mühendisi uygulamanın kendisi tarafından kapatıldığını söyledi.

sokak-kopeklerinin-yerini-gosteren-havrita-uygulamasi-hacklendi.webp

Sokak köpeklerinin öldürülmesinde rol oynuyor iddiası

Birçok kişi tarafından paylaşılan bilgiye göre sokak köpeklerinin Havrita uygulaması sayesinde kolayca işaretlenebildiği ve böylece öldürüldüğü belirtildi. Başı boş köpeklerle ilgili işaretlemelerin yapıldığı uygulamada çeşitli kişiler tarafından hayvanların zehirli mamalarla öldürüldüğü iddiaları sosyal medyada büyük yankı buldu. Bu haberlerin ardından harekete geçen Kervan Aslan isimli bilgisayar mühendisi resmi Twitter adresi üzerinden Havrita uygulamasını kapattığını duyurdu.

Binlerce farklı sokak köpeğinin aktif olarak haritadan takip edilebildiği uygulama sayesinde birçok köpeğin öldürülmesi mümkün hale gelebiliyor. İddiaların hedefinde olan Havrita tarafından henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Binlerce kişi tarafından tepki mesajları alan uygulamanın ise sabah saatlerinde tekrardan açıldığı belirtildi. İddialarla ilgili resmi bir gelişme yaşanmazken Havrita uygulamasının aktif olarak çalıştığı görülüyor. Binlerce sokak köpeğinin anlık olarak takip edildiği uygulama üzerinden sokak köpeklerinin anlık konumunu incelemek mümkün hale gelmektedir. Sokak köpeklerinin öldürülmesiyle ilgili atılan iddialar için henüz bir inceleme başlatılmazken kullanıcılar tarafından şikayet edilmeye devam ediyor.

Bu haber toplam 301 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.