Sosyal konut projesinin detayları belli oldu!

Sosyal konut projesinin detayları belli oldu!

Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesi olarak adlandırılan sosyal konut projesiyle ilgili beklenen haber geldi. . Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamayla vatandaşların yüzünü güldürecek haberi verdi!

Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesi olarak adlandırılan sosyal konut projesiyle ilgili beklenen haber geldi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamayla birlikte sosyal konut projesinin detaylarına ilişkin bilgi verdi. Buna göre sosyal konut projesinin tüm detaylarının 13 Eylül’de Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağı belirtildi.

Yüz binlerce konutun inşası için atılacak olan adımların Eylül ayında hayata geçmesi bekleniyor. Tahminlere göre 400 – 500 bin arasında konut ve işyeri inşasının yapılacağı projenin tüm Türkiye’de faaliyete geçeceği açıklandı. Başvuru usulüyle gerçekleşecek olan konut inşaatları için aynı zamanda kura yöntemiyle konut sahiplerinin belli olacağı belirtildi.

sosyal-konut-projesinin-detaylari-belli-oldu.jpg

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi

Uzmanlara göre Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olması beklenen bu hamleyle birlikte ev sahibi vatandaşların sayısında büyük bir artış olması bekleniyor. Yüz binlerce kişinin ev sahibi olacağı proje kapsamında aynı zamanda düşük fiyatlarla konut inşalarının yapılacağı açıklandı. Kira öder gibi ev sahibi olabilecek vatandaşlar bu alanda uzun vadeli ödeme imkanlarından da yararlanabilecek.

Tüm Türkiye’de eş zamanlı başlatılacak olan sosyal konut projesinin inşa süreci talep usulü gerçekleşecek. Şehirlere göre gerçekleşecek olan talep toplama yönteminin sonucunda konut projesinin kura çekim süreçlerine geçilecek. Ardından inşa sürecinin başlayacağı konut projesiyle ilgili tüm projenin süreci de belli olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak olan proje detaylarının 13 Eylül’de kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi. Yüz binlerce kişinin merakla beklediği bu açıklama öncesinde kontenjan oranları da yetkililer tarafından açıklanmıştı. Buna göre emeklilere %20, ilk kez evlenen gençlere %20 olmak üzere toplamda %40’lık bir kontenjanın ayrı bir grup için tahsis edildiği belirtildi.

Bu haber toplam 122 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.