Sosyal konuta gelir sınırı getirildi! Ucuz evi kim alabilecek?

Sosyal konuta gelir sınırı getirildi! Ucuz evi kim alabilecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Eylül tarihinde açıklayacak olduğu dev sosyal konut projesi kapsamında gelir sınırı belirlendi.

İstanbul’da geliri toplam 16 bin TL, diğer illerde ise toplam 14 bin TL altında olanlar ve beraberinde evi olmayanlar sosyal konuta başvuruda bulunabilecek. Proje 240 aya varan vade imkânları sağlanırken, aylık olarak taksitler asgari ücretli vatandaşların ödeyebileceği seviyede tutulacak.

Cumhuriyet tarihinin en büyük ve kapsamlı Sosyal Konut projesi için geri sayım resmen başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Eylül tarihinde açıklayacağı proje kapsamında ‘gelir sınırı’ belli oldu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olan Murat Kurum’un vermiş olduğu bilgiler kapsamında İstanbul’da hane geliri toplam 16 bin TL, diğer illerde ise toplam14 bin TL altında olan kişiler başvuru yapabilecek. Böylelikle gerçekten ihtiyaç sahipleri sosyal konut imkanından kolaylıkla faydalanacak.

sosyal-konuta-gelir-siniri-getirildi-ucuz-evi-kim-alabilecek.jpg

Sunulan uygun ödeme planı doğrultusunda toplam 81 ilde vatandaş kiralarını öder gibi ev sahibi olabilecek. Vatandaşlara ödeme konusunda 240 aya varan vade imkânı da verilecek. Aylık taksit ödemeleri, asgari ücretlilerin ödeyebilecek olduğu bir tutar olacağını dile getiren Bakan Kurum “Yapılan ödemelerin toplam hane gelirinin yüzdelik olarak 30’unu aşmaması gerekiyor” sözlerini ekledi.

Genç vatandaşlar yüzde 20 kontenjan sahibi!

TOKİ eli ile yapılacak olan konutlar için gelir sınırının dışında üstüne tapulu olan ev olmama şartı da arıyor. Bu koşulları sağlayan vatandaşlar, projeler açıklandıktan kısa süre sonra başvurularını yapmaya başlayabilecek. Sonrasında ise kura çekimi ile hak sahipleri tek tek belirlenecek. Konutların maliyetine devlet desteği de sağlanacak olduğu için özel sektörün satışa sunmuş olduğu evlerden daha ucuz olacak. Sosyal konut projelerinde şehitler, emekliler ve gazi yakınları ile birlikte engelliler için özel kontenjan ayrılıyor. Bu yıl içinde ise ilk defa listeye gençler de dahil edildi. 30 yaş altında olan kişilere projelerden yaklaşık olarak yüzde 20 oranında kontenjan ayrılmasına karar verildi.

Bu haber toplam 186 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.