TBMM’den Geçti! Çalışanlara Bin TL Elektrik ve Doğal Gaz Yardımı Yapılacak!

TBMM’den Geçti! Çalışanlara Bin TL Elektrik ve Doğal Gaz Yardımı Yapılacak!

Milyonlarca kişi asgari ücret konusunda endişeli. Beklenen haber Parlamento tarafından alındı ve kabul edildi. Milyonlarca işçiye elektrik ve doğal gaz için 1000 TL yardım paketi sağlanacak.

Milyonlarca kişi asgari ücret konusunda endişeli. Beklenen haber Parlamento tarafından alındı ​​ve kabul edildi. Milyonlarca işçiye elektrik ve doğal gaz için 1000 TL yardım paketi sağlanacak. Devlet destekleri, genellikle, mali açıdan zor durumda olan ihtiyaç sahiplerine sağlanır. Asgari ücretle çalışan işçiler bu hüküm kapsamında değildir. Ancak günümüz koşulları, bir çalışanın asgari 5500 Türk Lirası maaşla geçinmesini imkansız kılıyor. Asgari ücretli işçilerin endişelerini duyan devlet, nihayetinde işçilere doğal gaz ve elektrik ihtiyaçları konusunda yardımcı olmaya karar verdi. Torba yasa tasarısı ile birlikte çalışanlara doğal gaz ve elektrik desteğini de içeren madde Meclis'e sunuldu. İşveren, işçilere yapılması gereken ısınma ve elektrik kullanım yardımını ödeyecektir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan 44 maddelik Torba yasa taslağından milyonlarca kişi etkilendi. Torba yasa teklifi, çalışanların ısınma ve enerji faturaları için yardım alması, borçların silinmesi, KYK faizlerinin silinmesi ve daha pek çok maddeyi içeren çok sayıda madde içeriyor. İşverenin ısınma ve elektrik kullanımına yönelik ilk destek asgari ücretin en çok merak ettiği konu oldu. Enflasyon oranlarının ve hayat pahalılığının her geçen gün arttığı günümüz toplumunda, asgari ücretli çalışanlar taleplerini ücretleriyle karşılamakta zorlanıyor. Bu nedenle devlet, firmalara çalışanlara ısıtma ve elektrik yardımı sağlama konusunda destek olmak için devreye girdi.

tbmmden-gecti-calisanlara-bin-tl-elektrik-ve-dogal-gaz-yardimi-yapilacak.jpg

Haziran 2023'e Kadar Devam Edecek

TBMM'ye sunulan Torba yasa teklifinde elektrik, doğal gaz ve elektrik yardımı da yer alıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte işveren tarafından sağlanan aylık ısınma yardımı, doğal gaz ve elektrikte 1000 TL üzerinden işveren vergi ödemek zorunda kalmayacak. Ayrıca, sigorta primi birincil gelir kaynağından sayılmayacaktır. Sonuç olarak, Devlet, işverenleri, çalışanlarına enerji ve doğal gaz faturaları için yardım teklif etmeye teşvik edecektir.

Bu haber toplam 273 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.