TBMM’nin İlk İcraatı! Tüm Borçlar Silinecek! Başvuru Detayları Belli Oldu!

TBMM’nin İlk İcraatı! Tüm Borçlar Silinecek! Başvuru Detayları Belli Oldu!

1 Ekim'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yeni parlamento dönemi resmen başladı. Sonuç olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı kararnamede ilerleme kaydedildi.

1 Ekim'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yeni parlamento dönemi resmen başladı. Sonuç olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı kararnamede ilerleme kaydedildi. Milyonlarca borçlu vatandaş Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin alacağı karardan emin değil.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre, borcu 2000 TL'nin altında olan vatandaşların icra borcunu devlet ödeyecek. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati'ye göre ilgili düzenlemenin iki ayağı var. Devlet borçların bir kısmını ödeyecek, bir kısmını da vergiler ödemek için kullanacak. İcra borçlarının iptali, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden bir düzenleme geçtiğinde yürürlüğe girecek.

tbmmnin-ilk-icraati-tum-borclar-silinecek-basvuru-detaylari-belli-oldu.jpg

Hangi İcralık Borçların Silinmesi Gündemde?

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, icra kredilerini kaldıran düzenlemeye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Çıkarılacak yeni mevzuata göre 2000 liraya kadar olan borçlar icradan muaf tutulacak. Yani bu paketin ilk kısmı olacak ve ailelerin borcu olan işletmeler, icra borçlarını yazma ve böylece muhasebe kayıtlarında gider olarak listeleyerek vergiden düşme imkanına sahip olacak. Dolayısıyla vatandaşın borcu varsa icra borcunu Kamu Maliyesi ödeyecek. Söz konusu mevzuatın ikinci kısmı kapsamında varlık yönetim firmalarına verilmiş olan icra borçlarını devlet ödeyecek. Yani 2500 TL'ye kadar olan icra süreçlerine konu olan borçların Varlık Yönetimi işletmelerine devredilmesi durumunda devlet bunu karşılayacaktır.

Tarih Detayına Dikkat Edilmeli!

İcra borcunuz 15 Ağustos 2022'den önce başlamışsa bu desteğe hak kazanacaksınız. Birden fazla dosya için başvuruda bulunmanıza izin verilecek. Bu mevzuata göre devlet, takip bakiyesi 2000 Türk Lirasının altında olan borçlar için her türlü icra takibini durduracak. Ayrıca söz konusu mevzuat sadece fatura borçları için geçerlidir. Yani telefon, su, elektrik veya doğalgaz faturalarında borcu olan vatandaşlar bu düzenlemeden hemen yararlanabilecek.

Bu haber toplam 250 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.