Türk Lirası Dolar Karşısında Resmen Eriyor! Dolar Endeksi Tarihi Zirvelerine Geldi!

Türk Lirası Dolar Karşısında Resmen Eriyor! Dolar Endeksi Tarihi Zirvelerine Geldi!

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz haftalarda Fed'in para politikası kararlarının ülkenin Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklanmadan önce ABD enflasyon istatistikleri ve tarım dışı istihdam verilerinden etkilendiğini belirtti.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz haftalarda Fed'in para politikası kararlarının ülkenin Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklanmadan önce ABD enflasyon istatistikleri ve tarım dışı istihdam verilerinden etkilendiğini belirtti. Fed'in enflasyonla mücadele çalışmalarına devam etmesine rağmen, Ağustos ayı enflasyon rakamlarının tahminlerin üzerinde gelmesi, Fed'in Eylül ayında faiz oranlarını 75 baz puan artıracağını adeta garantiledi. Tahmin edildiği gibi, Fed bunu yapma kararı aldı.

Bu tercihle Fed, art arda üç gün boyunca 75 baz puan faiz artırımının ardından politika faizini yüzde 3 ila 3,25 aralığına indirdi. Fed'in faiz artırım tercihleri ​​sonucunda dolar güçlenirken, doların diğer para birimlerine göre değerini ölçen dolar endeksi yeniden 20 yılın zirvesine ulaştı. Türk Lirası dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimleri arasında yer aldı. Dolar endeksi, Fed'in agresif tavrını sürdürmesi ile 24 Mayıs 2021 haftasında başladığı yükseliş trendini güçlendirdi. Analistlere göre dolar endeksinin aşağı yönlü ve trend çizgisinin altında trende başlaması için 108.751 seviyesini aşması gerekiyor. Uzmanlara göre dolar endeksinin yukarı yönlü 114.240 ve 115.532 seviyeleri önemli dirençler olarak öne çıkıyor.

turk-lirasi-dolar-karsisinda-resmen-eriyor-dolar-endeksi-tarihi-zirvelerine-geldi.jpg

Türk Lirası Eriyor

Ülkenin ekonomik krizi yerleşiklerin harcama gücünü azaltırken, Türk Lirası da diğer para birimlerine karşı önemli bir devalüasyon ve yüksek enflasyon gördü. Dünyanın en az gelişmiş ülkelerinin para birimleri bile Türk Lirası karşısında önemli bir değer kazanıyor ve zaman geçtikçe aralarındaki fark büyüyor, dolar ve euronun değeri 18 lirayı aşıyor. Mayıs ayında 4,60 TL değerinde olan Papua Yeni Gine Kina, o dönemde 5,26 TL'ye yükseldi. 8 Mayıs 2020'de Papua Yeni Gine Kina 2,07 Türk Lirası ile işlem gördü.

Bu haber toplam 160 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.