Üçüncü ittifak ilan edildi! Emek ve Özgürlük İttifakı geliyor

Üçüncü ittifak ilan edildi! Emek ve Özgürlük İttifakı geliyor

Üçüncü ittifak ilan edildi! Yeni ittifak emek ve özgürlük geliyor...

Emekçi Hareket Partisi (EHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) temsilcileri, TİP’in gerçekleştirdiği ev sahipliğinde İstanbul’da bir araya geldi. Toplantının hemen ardından yazılı açıklama ile üçüncü ittifak olan ‘Emek ve Özgürlük İttifakı’ ilan edildi.

Toplantıda siyasi gelişmeler değerlendirmeye alınırken; ittifakın isminin ve yol haritasının, hazırlanacak olan deklarasyonun kamuoyuna detaylı bir şekilde açıklanmasının yöntem ve tarihinin belirlenmesine ilişkin de yeni tartışmalar yürütüldü.

Toplantının hemen ardından üçüncü ittifakın isminin ‘Emek ve Özgürlük İttifakı’ olarak belirlenmesine karar verildi. Bunun yanı sıra eylül ayının sonunda yol haritasının da kamuoyu ile paylaşılması kararlaştırıldı. Görüşmelere ilk dönemde katılım sağlayan Halkevleri ise son görüşmede ittifaktan çekildi.

Ortak açıklama ise şu şekilde:

“25 Ağustos tarihinde İstanbul’da, ülkemizin bugününde ve yarınında eşitlik, kardeşlik, özgürlük demokrasi ve barış temelinde bir değişimi yaratacak beraberliği vurgulamak, toplumsal ve siyasal iradeyi güçlendirmek, mücadelemizi, kararlı duruşumuzu, umudu ve dayanışmayı büyüten yürüyüşümüzü şekillendirmek üzere bir defa daha bir araya geldik.

ucuncu-ittifak-ilan-edildi-emek-ve-ozgurluk-ittifaki-geliyor.jpg

Aylar süren büyük emeklerimizin sonucunda;

Türkiye’nin bütün kentlerinde, meydanlarında ve sokaklarında, fabrikalarında ve tarlalarında, üniversitelerinde ve okullarında, her alanda mücadelemizi giderek büyütmek;

Emekçilerin, kadınların, işçilerin, çiftçilerin, gençlerin ve üreticilerin taleplerini ve mücadelelerini ortak noktaya ulaştırmak üzere sürdürmüş olduğumuz ittifak çalışmasını artık tamamlama aşamasına gelmiş bulunuyoruz.

Yaşadığımız ve gün geçtikçe daha da derinleşen ekonomik, siyasal ve sosyal kriz karşısında toplumsal adalet, güçlü demokrasi ve eşitlik temelinde değişim mücadelesini bütünleştirecek bu ittifakın mücadele ilkelerini, siyasal program çerçevesinin detaylarını, seçimler öncesini ve sonrasında kapsayan yol haritasını Eylül ayı içerisinde kamuoyu ile paylaşma kararına vardık.

Bu haber toplam 132 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.