Üniversite kayıtları nasıl yapılır? Hangi belgeler gereklidir?

Üniversite kayıtları nasıl yapılır? Hangi belgeler gereklidir?

Üniversite kayıtları nasıl yapılır? Üniversite kayıtları için gerekli olan belgeler nelerdir? Üniversite kayıtları ne zaman sona erecek?

Yeni lisans senesi için 22 Ağustos tarihinde kayıtlar başladı. Öğrenciler tarafından kayıtlarını nasıl yapılacağı ve nereden yapılacağı merak konusu haline geldi. Dilediği okulu kazanan öğrencilere YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından üniversitelerine kayıt tarihleri ve kayıt için gerekli olan belgeleri araştırmaya başladı. 26 Ağustos gününe kadar üniversite kayıtlarını gerçekleştirebilecek olan öğrenciler konu hakkında daha detaylı bilgiler öğrenmek için araştırmalara başladı.

15 Ağustos pazartesi günü YKS tercih sonuçlarını duyurulmasından sonra üniversite kayıt tarihleri tek tek yayınlanmaya başladı. Öğrenciler konu hakkında çeşitli araştırmalar yaparken; üniversitelere nasıl kayıt olacaklarını araştırdı.

Kazandığı üniversiteyi öğrenen öğrenciler, sonuçlarının açıklanmasından sonra “Üniversiteye nasıl kayıt yapılır?, Üniversite kayıtları için gerekli olan belgeler nelerdir?” şeklinde ki sorularına yanıt aradılar. Adayların e – devlet ekranları üzerinden 22 Ağustos itibari ile gerekli olan işlemleri tamamlayabileceği aktarıldı.

universite-kayitlari-nasil-yapilir-hangi-belgeler-gereklidir.jpg

Kayıtlar ne zaman sona erecek?

Adaylar YKS tercih sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra başarı sıralamalarına ve puanlarına göre üniversiteye kayıt hakkı kazandı. Beraberinde ise milyonlarca öğrencinin e - kayıt ve normal kayıt gerçekleştireceği süreç geldi. Yetkililer tarafından açıklanan detaylara göre üniversite kayıt işlemleri 22 ila 26 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bunun yanı sıra ise 22 ila 24 Ağustos 2022 tarihleri arasında ise elektronik üniversite kayıtları yapılacak.

Kayıt yaptırmak için hangi belgeler gerekli?

ÖSYM tarafından yayınlanmış olan YKS tercih kılavuzu ile üniversitelere kayıt yaptıracak olan öğrencilere gerekli olduğu belgeler ortaya çıktı. Yeni tarihli olan mezuniyet belgesi veya adayı mezun oldu ortaöğretim kurumundan almış olduğu diplomanın aslı veya onaylı örneği gerekli olduğu açıklandı.

Bu haber toplam 246 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.