Ünlü Ekonomist Bomba Bir İddia Sundu! TCMB Kararı Sonrası Dolar 30-35 Oluyor!

Ünlü Ekonomist Bomba Bir İddia Sundu! TCMB Kararı Sonrası Dolar 30-35 Oluyor!

Ünlü ekonomist, faizlerin artıp artmayacağını tartışırken şok bir tahminde bulundu. 30-31 TL’nin bir dolara eşit olacağını açıkladı. Piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz oranlarını açıklamasını bekliyor.

ABD Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırmaya karar vermesi ve para biriminin önceki rekorunu kırmasından sonra endişeler tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Ekonomistlere göre, faiz kararının ardından dolar yükselecek. Konuyla ilgili son tahlili ekonomist Evren Devrim Zelyut verdi. Zelyut, dolar kurunu durdurmanın imkansız olduğunu ve Merkez Bankası'nın faiz oranlarını düşürmesini beklediklerini belirtti.

TCMB'nin faiz oranı kararı dolar-TL kuru için büyük önem taşıyor. Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklamasından önce dolar kuru bir önceki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Son olarak 20 Aralık'ta bu seviyeye ulaşan dolar kuru şu an 18,38 TL'den işlem görüyor. Bugün saat 14:00'te Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Öte yandan, uzmanlar faiz indirimi bekliyor. Döviz uzmanı Evren Devrim Zelyut, faiz oranlarındaki kararın neredeyse doların uçmasına neden olabileceği konusunda uyardı.

unlu-ekonomist-bomba-bir-iddia-sundu-tcmb-karari-sonrasi-dolar-30-35-oluyor.webp

Merkez Bankası Faiz İndirimi Yapabilir İddiası

Tanınmış bir ekonomist olan Evrim Evren Devrim Zelyut, merkez bankasının faiz oranlarını düşüreceğini tahmin ediyor. Zelyut, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklenmedik bir şekilde bir kez daha faiz oranlarını düşürme kararı alacağını ve bu hareketin dolar ve borsa üzerinde iki farklı sonuç doğuracağını öngördü. Zelyut, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını düşürme hamlesinin borsayı canlandıracağını iddia etti, ancak iş ve banka karları yükselirken, yükselen enflasyon ve döviz kuru nedeniyle bireylerin zorlanacağı konusunda uyardı. Zelyut, AK Parti yönetiminin bir karar aldığını ve bu tercihi bankalar lehine kullandığını öne sürerek, borsanın yükselmesinin Türk halkının çıkarına olmadığını iddia etti. Zelyut, döviz kuru tahminlerini açıkladı ve Merkez Bankası'nın faiz indirimi uygulaması sonucunda dolar kurunun 30-31 TL seviyelerine çıkabileceğini öngören Zelyut, ilk durağın 22 TL olacağını söyledi.

Bu haber toplam 206 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.