Uzun Zamandır Beklenen SGK Ödemeleri Başladı! Asgari Ücretle Çalışanlara 12 Bin 450 TL Ödeme Yapılacak!

Uzun Zamandır Beklenen SGK Ödemeleri Başladı! Asgari Ücretle Çalışanlara 12 Bin 450 TL Ödeme Yapılacak!

Asgari ücret üzerinden maaş alanlara müjdeli haber geldi. Ödemelerin SGK tarafından başlatıldığı ve bu paranın PTT üzerinden alınabileceği belirtildi. SGK tarafından asgari ücretli kadın çalışanlara doğum ödeneği veriliyor.

Asgari ücret üzerinden maaş alanlara müjdeli haber geldi. Ödemelerin SGK tarafından başlatıldığı ve bu paranın PTT üzerinden alınabileceği belirtildi. SGK tarafından asgari ücretli kadın çalışanlara doğum ödeneği veriliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çeşitli destek ödemeleri yapılırken, bunlardan biri de kadınlara sağlanan doğum ödeneğidir. Doğum yapmış kadınların çalışma hayatına dönebilmeleri ve iş hayatına yeniden entegre olabilmeleri için ödeme yapılıyor. Bu ödeme tutarı 12 bin 454 TL'dir. Başvuru yapanlar bu parayı PTT'den alabilecek.

Gerekli Şartlar

Kadınların bu yardım parasını alabilmeleri için belirli şartları taşımaları gerekmektedir. Ayrıca doğum yapan kadınların yerine getirmesi gereken şartlar da paylaşıldı. Bu şartlar şu şekildedir:

“Doğumdan önceki 1 yıllık süre içinde en az 90 günlük kısa vadeli sigorta priminin SGK'ya bildirilmiş olması, istirihati bulunduğu süre zarfında işyerinde çalışmaması, (Sigortası olan kadının doktor onayı ile doğumdan 3 hafta öncesine kadar çalışması durumu hariç), İstirahat süresince sigortalılık durumunu kaybetmemiş olması. Son olarak, doğum olayının canlı veya cansız gerçekleşmiş olması”

uzun-zamandir-beklenen-sgk-odemeleri-basladi-asgari-ucretle-calisanlara-12-bin-450-tl-odeme-yapilacak.jpg

Başvuru Nasıl Yapılır?

Canlı doğumdan sonra, "Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi" eksiksiz doldurulup imzalandıktan sonra, ilgili nüfus müdürlüğünden çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemine (KPS) kayıt işleminin akabinde iadeli taahhütlü posta veya kurye ile yapılır.

Ödemeler PTT Noktalarından Tahsil Ediliyor

Kadınlara yapılacak bu ödeme SGK tarafından hayata geçirilmektedir. Bu ödemeler, kadın bireylerin çalışma hayatına daha kolay adapte olabilmeleri ve iş hayatından ayrılmamaları için yapılmaktadır. Bu nedenle kadınlara doğum ödeneği verilmekte ve bu ödemeler başvuru sonrasında şartlara uyulması dahilinde yapılmaktadır. Bu ödemeler 12 bin 454 TL'ye kadar çıkabiliyor ve PTT'den tahsil edilebiliyor.

Asgari Ücret Zammı Yüzde Kaç Olacak?

Canlı doğumdan sonra, Doğum Yardımı başvurusu, "Annelik Yardımı Başvuru Dilekçesi" eksiksiz doldurulup imzalandıktan sonra, çocuğun adresindeki Kimlik Paylaşım Sistemine (KPS) kaydının ardından elden, iadeli taahhütlü posta veya kurye ile yapılır.

Bu haber toplam 231 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.