Yenilenen KPSS Yine Mi Çalıntı Soru Kullandı? Sorular Resmen Birebir Aynı Çıktı!

Yenilenen KPSS Yine Mi Çalıntı Soru Kullandı? Sorular Resmen Birebir Aynı Çıktı!

Yenilenen Kpss sınavında sorular tekrardan mı çalıntı çıktı? İşte yeni bir iddia daha!

KPSS Lisans Genel Kültür ve Genel Yetenek oturumunda yer alan soruların bir kısmının daha önce bir deneme sınavında kullanıldığı ortaya çıktı. 31 Temmuz'da yapılması planlanan ancak iptal nedeniyle ertelenen 2022-KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumları tamamlanmıştı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) KPSS oturumları bittikten sonra bazı soruların daha önce deneme sınavlarında sorulduğu anlaşıldı. Özellikle, sorular Yargı Yayınevi ve Yönerge Yayınevi tarafından yayınlananlarla aynıydı. CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya'ya göre, ikinci sınavdaki soruların bir kısmı yayınevlerinin hazırladığı sorulara benziyordu.

yenilenen-kpss-yine-mi-calinti-soru-kullandi-sorular-resmen-birebir-ayni-cikti.jpg

ÖSYM'nin dün yayınladığı soru kitapçığının analizinin ardından Kaya, açıklamalarda bulundu. Kaya, “KPSS sınavları yapıldı. 31 Temmuz'da yapılan sınavda anormalliklerin olduğu ve soruların çalındığının ortaya çıkması üzerine sınav iptal edildi, ÖSYM başkanı görevden alındı ​​ve yeni başkan seçildi. Şu ana kadar Devlet Denetim Kurumu'nu ve savcılığı 1 milyon 600 bin kişinin umudunu soyan kişilerle ilgili herhangi bir detay ve belgenin kamuoyuna açıklanmaması dikkat çekici” dedi.

“2. Soru, 31. Soru, 32. Soru, 52. Soru, 57. Soru ve 60. Soru Hakkında Detaylı Bilgi İstiyorum”

Kaya, “Sınavdan bir gün önce ÖSYM Başkanlığı önünde basın toplantısı yaparak yetkilileri uyardım. Böylece 48 günde ürettiğiniz sorular diğer sorulara o kadar benzemesin ki gençlerin geleceğiyle oynamayın dedim. Bazı önemli soruşturmalar olduğunun farkındayım. Bunu bir kenara bırakarak, kamuoyuna aşağıdaki soruları yöneltmek isterim. ÖSYM ve ilgili kurullar bu sorulara yanıt vermelidir. Herhangi bir yayınevinin soruları, 2. soru, 31. soru, 32. soru, 52. soru, 57. soru ve 60. soru ile aynı mı? Bu soruların cevaplarını net bir şekilde istiyorum” dedi

Bu haber toplam 279 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.