YKS 2022 tercihleri ne zaman yapılacak? ÖSYM ek tercih kılavuzu yayınladı mı?

YKS 2022 tercihleri ne zaman yapılacak? ÖSYM ek tercih kılavuzu yayınladı mı?

Beklenen YKS tercih sonuçlarının, 15 Ağustos tarihinde açıklanmasının kısa bir süre ardından, ilk tercih sistem ile herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşemeyen aday öğrenciler, YKS ek tercih tarihlerini detaylı bir şekilde araştırmaya başladı.

Beklenen YKS tercih sonuçlarının, 15 Ağustos tarihinde açıklanmasının kısa bir süre ardından, ilk tercih sistem ile herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşemeyen aday öğrenciler, YKS ek tercih tarihlerini detaylı bir şekilde araştırmaya başladı. YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu detaylı bir şekilde yayınlanırken, ek yerleştirmelerin nasıl yapılacağına yönelik detaylar ise netleşti. İşte YKS ek tercih sürecine yönelik merak edilen tüm soruların yanıtı...

YKS ek tercihler için resmen geri sayım başladı. Üniversite kayıt olma işlemlerinin başlamasına kısa bir süre kalmışken, ilk tercih işlemi doğrultusunda hiçbir yükseköğretim kurumuna yerleşememiş olan üniversite adayları için ek tercih dönemi heyecanla beklenmeye başladı. Peki YKS 2022 ek tercihler ne zaman başlayacak? ÖSYM ek tercih için kılavuz yayımlandı mı? İşte ek tercih yapacak tüm adayların YKS ek tercih sürecine ilişkin bütün detaylar..

yks-2022-tercihleri-ne-zaman-yapilacak-osym-ek-tercih-kilavuzu-yayinladi-mi.jpg

2022 YKS ek tercih ne zaman?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercih sonuçlarının erişime açıklanmasının hemen ardından ilk tercih sistemi ile yerleşemeyen gözler YKS ek tercih tarihlerine çevrildi. Üniversite kayıtları 22 ila 26 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu kapsamda YKS ek tercihlerinin üniversite kayıtlarının tamamlanmasının hemen ardından başlaması beklenenler arasında.

Ek yerleştirmeler nasıl yapılacak?

YKS – 2022 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu detaylı bir şekilde yayınladı. 2022 ÖSYM YKS tercih kılavuzu kapsamında, ek yerleştirmelerin nasıl yapılacağına yönelik tüm detaylar açık bir şekilde paylaşıldı. Yükseköğretim programlarınca kayıt işlemleri tamamlandıktan hemen sonra boş olarak kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının YKS - 2022 sonuçlarına kapsamında yapılmış olan genel yerleştirme sonunda ise boş kalan ya da kaydolmama sebebi ile dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî bir şekilde ek yerleştirme uygulanacaktır.

Bu haber toplam 208 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.