Yüzyılın keşfinde iki yıl geride kaldı

Yüzyılın keşfinde iki yıl geride kaldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğalgaz çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Karadeniz’de bulunan doğalgaz keşfinin ikinci yılının dolduğunu belirten bakan Fatih Dönmez, bu süre içerisinde çok fazla yolun katedildiğini açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğalgaz çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Karadeniz’de bulunan doğalgaz keşfinin ikinci yılının dolduğunu belirten bakan Fatih Dönmez, bu süre içerisinde çok fazla yolun katedildiğini açıkladı. Yüzyılın enerjisi için bütün imkanların kullanıldığını belirten bakan Dönmez, bu alandaki çalışmaların genişleterek devam edeceğinin de sinyalini verdi.

Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan bakan Fatih Dönmez, videolu bir şekilde Fatih sondaj gemisine ait görüntüler paylaştı. 21 Ağustos 2020 tarihinde Karadeniz açıklarında bulunan doğalgaz rezervi sayesinde ülkemizin doğalgaz enerjisine olan bağlılığının azaltılması bekleniyor. Önümüzdeki yılın Mart ayında karada yakılacağı belirtilen doğalgazın tedarik sürecine de 2023 yılında başlanacak.

yuzyilin-kesfinde-iki-yil-geride-kaldi.jpg

Karadeniz’deki doğalgaz ile enerji bağımlılığı düşecek

Karadeniz açıklarında bulunan doğalgaz keşfi sayesinde Türkiye’nin birçok alanda bağımlı olduğu enerjinin azalacağı belirtildi. Büyük miktarda bulunan bu doğalgaz rezervi sayesinde hem konutta hem de sanayide doğalgaz maaliyetlerinin hızlı bir şekilde düşmesi bekleniyor. 2025 yılında evlerde kullanılacağı belirtilen Karadeniz gazının lojistik sürecine ise önümüzdeki yıl başlanacak. Hem lojistik hem de yeni rezervler için çalışmaların yapıldığı Karadeniz açıklarında birçok farklı kuyu üzerinden çalışmaların devam ettiği açıklandı.

Yüzyılın keşfi olarak bilinen Karadeniz’deki doğal keşfi sayesinde ülkenin doğalgaz için olan bağımlılığında düşüş meydana gelmesi bekleniyor. Doğalgaz maaliyetlerinin arttığı bu dönemde müjdeli bir haber olarak açıklanan doğalgaz rezervinin ülke içerisindeki yaygınlığının artması için birkaç yıla ihtiyacın olduğu belirtildi. Karadeniz’de bulunan gaz sayesinde daha düşük maliyetlerle ısınma ihtiyacını karşılayacak olan vatandaşın ilk olarak 2025 yılı içerisinde gazı evlerinde kullanabileceği belirtildi. Şu an için lojistik sürecinin devam ettiği belirtilen Karadeniz gazının önümüzdeki aylarda karada yakılacağı bilgisi verildi.

Bu haber toplam 117 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.