EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-02-2021 22:48   Güncelleme : 08-02-2021 22:48

1000 TL PANDEMİ DESTEK BAŞVURU SONUÇLARI

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 3. Faz çalışması olarak başlatılan 1000 TL pandemi destek ödemeleri hakkında merak edilen birçok soru bulunuyor. Pandemi destek başvuruları e devlet üzerinden yapılmakta ve yine e devlet üzerinden sorgulanmaktadır.

1000 TL PANDEMİ DESTEK BAŞVURU SONUÇLARI

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 3. Faz çalışması olarak başlatılan 1000 TL pandemi destek ödemeleri hakkında merak edilen birçok soru bulunuyor. Pandemi destek başvuruları e devlet üzerinden yapılmakta ve yine e devlet üzerinden sorgulanmaktadır. Başvuru sonucu olumlu sonuçlanan vatandaşlar ödemeleri PTT üzerinden almaktadır. Peki, kimler pandemi destek parasını alabilir? İşte, pandemi destek parası alma koşulları ve sorgulama ekranı…

PANDEMİ DESTEK PARASINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

Pandemi döneminde işsiz kalan vatandaşlar, dükkanı yasaklar nedeniyle kapanan esnaf ve daha birçok kesim maddi olarak sıkıntılı bir dönem yaşadı. Bu dönemde pandemi destek ücretleriyle ihtiyacı olan vatandaşlara destek sağlandı. Bu desteklerin bir tanesi de 1000 TL hibe pandemi destek paketiydi.

Pandemi destek paketine maddi desteğe ihtiyacı olan herkesin başvuru yapması mümkündür. Başvuru için yoğunluk oluşmaması adına T.C kimlik numarasının son hanesine göre başvurular alınmaktadır.

TC Kimlik Numarasının son hanesi;

0 olan kişiler Pazartesi,

2 olan kişiler Salı,

4 olan kişiler Çarşamba,

6 olan kişiler Perşembe,

8 olan kişiler Cuma günlerinde e devlet üzerinden pandemi desteğine başvuru yapabilirler. Cumartesi ve Pazar günleri ise bütün vatandaşlar başvuru yapabilecektir.

Pandemi destek başvurusundan özellikle yararlanamayacak şahıslar bulunmaktadır.

Faz 1 ve Faz 2 kapsamında pandemi sosyal desteği alan kişiler Faz 3 kapsamında verilen 1000 TL hibe desteğinden yararlanamayacaklar.
5510 sayılı Kanunun 4/C maddesi kapsamındaki memurlar ve SGK’dan aylık alanlar ve emekliler yararlanamayacaklar.
5510 sayılı Kanunun 4/A maddesi kapsamında çalışan kamu çalışanları da yararlanamayacaklar.


PANDEMİ DESTEK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Pandemi destek başvuru yapabilmek için öncelikle e devlet şifreniz olması gerekmektedir. T.C kimlik numarası ve e devlet şifresiyle e devlete giriş yaparak, pandemi sosyal destek ön başvurusunu yapabilirsiniz. Başvuru esnasında istenilen bilgiler arasında; son elektrik, su ve doğalgaz faturanız, kira ücretiniz bulunmaktadır. Ayrıca ihtiyaç durumunuzu ve ihtiyaç gerekçenizi hazırladığınız bir yazı ile belirtmelisiniz. Başvuru sonucunu ise aynı ekrandan takip edebilirsiniz.

PANDEMİ DESTEK BAŞVURU SONUCU SORGULAMA

Pandemi destek başvuru sonucu sorgulamak için öncelikle e devlet hesabınıza giriş yapmalısınız. Daha sonra pandemi destek başvurusu yaptığınız sayfadan sorgulamayı da yapabilirsiniz. Başvurunuz onaylandığı takdirde PTT ‘den 1000 TL hibe desteğini alabilirsiniz.