EKONOMİ
Giriş Tarihi : 16-04-2021 15:05   Güncelleme : 16-04-2021 16:50

1.000 TL Pandemi Destek Başvurusu Devam Ediyor mu? Sonuç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın pandemi yardımı olarak verdiği 1.000 TL’lik ödeme desteğine başvurular devam ediyor. Bu destekten yararlanmak isteyen vatandaşlar başvuru iletebilecekler.

1.000 TL Pandemi Destek Başvurusu Devam Ediyor mu? Sonuç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir süre önce Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulmaya başlanan 1.000 TL pandemi desteğine başvuruların devam ettiği belirtiliyor. Destekten yararlanmak isteyen vatandaşlar E-Devlet sistemi üzerinden taleplerini iletecekler. Diğer yandan daha önce pandemi desteğine başvuranlar ise yine sonuçları E-Devlet üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilecekler.

Pandemi Desteğine Başvurmak İçin E-Devlet Şifresi

1.000 TL pandemi desteğine başvurmak veya sorgulama yapmak için ilk olarak E-devlet şifresi edinmek gerekiyor. Kişi kendisine en yakın olan PTT şubesin vezne bölümünden 4 TL ücret karşılığında E-Devlet şifresi alacak. Bu şifre ile E-Devlet sistemine giriş yapılarak gerekli başvuru formu doldurulacak.

Pandemi Desteğine Başvuru

E-Devlet şifresi edinen vatandaşlar internet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu?basvuru=formu adresine erişim sağlayacaklar. Ulaşılan ana sayfa üzerinden “kimliğimi şimdi doğrula“ kutucuğuna tıklanacak. Ekrana gelen tabloya ise TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi girilerek, sisteme giriş yapılacak.

Yeni sayfanın en üst bölümünden “E-Hizmetler“ sekmesi seçilecek. Bunun ardından ekrana gelen işlem listesinden ise sıra ile “ Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı“ ardından “Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu“ sekmelerine tıklanacak. Ekrana gelen başvuru formu doldurularak “gönder“ kutucuğu seçilecek. Tüm bu aşamalar sonunda online başvuru tamamlanıyor.

Pandemi Desteği Başvuru Sonucunu Sorgulama

E-Devlet üzerinden 1.000 TL pandemi desteğine başvuranlar sonuçları ise sorgulama ile öğrenecekler. Bunun için internetten https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine erişilecek. Görüntülenen sayfadan “kimliğimi şimdi doğrula“ kutucuğuna tıklanacak. Açılan tabloya TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi girilerek, sisteme giriş yapılacak.

Ulaşılan ana sayfadan “E-Hizmetler“ sekmesine tıklanıyor. Arkasından açılan liste üzerinden sırasıyla “ Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı“ ardından “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama“ işlem sekmelerine tıklanacak. Son sayfada gelen “sorgula“ komutu seçilecek. Ekrana ise destek başvurusunun sonu açıkça geliyor. Red veya onay cevapları görülüyor.

1.000 TL Pandemi Desteği Nasıl Çekilir?

Başvuru onayını almış olan vatandaşlar 1.000 TL yardım nakit şekilde ve zarf içinde PTT görevlilerince veriliyor. Kişi sorgulama yapmak veya doğrudan ödemeyi almak için kimliği ile kendine en yakın PTT şubesini ziyaret edebiliyor.