EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-04-2021 12:39   Güncelleme : 02-04-2021 12:39

2 Nisan’ın Bitcoin Madenciliğinde En Zorlu Gün Olduğu Açıklandı! Rekor Seviye!

Bitcoin madencilik zorluğu ortama %6’lık bir artış gerçekleştirerek, 2 Nisan 2021’de tarihin en zorlu seviyesine çıktı. Yeni nesil ASIC’lerin kullanılabilir hale gelmesinden buyana en zorlu üretim gününün bugün olduğu belirtildi.

2 Nisan’ın Bitcoin Madenciliğinde En Zorlu Gün Olduğu Açıklandı! Rekor Seviye!

ASIC cihazların kullanımından bu yana madencilik işlemlerinin yapılmasında en zorlayıcı günün 2 Nisan 2021 olduğu açıklanıyor. Bitcoin madencilik işlemlerinin %6 oranında daha fazla zorlaştığı ardından bugün itibari ile en zorlu seviyede üretim aşamalarına ulaşıldığı belirtildi. Bu ise madenciler için aynı zamanda bir fırsatı gündeme getiriyor. Zorlu şartlarda işlem onayına devam edenlerin kazançları ise yüksek seviyeli olacak.

Bitcoin Madenciliğinde Yeni Donanımla Yeni Zorluk Rekoru

Bilindiği gibi yeni Bitcoin madenciliği donanımı kısa süre önce piyasaya sunulmuştu. Madenciler aldıkları yeni donanımları ise kullanmaya başladılar. Verilere ele alındığında madencilik zorluğunun bugün 20 Mart’ta kayda geçen rekoru aştığı belirtiliyor. 2 Nisan 2021 tarihinde madencilik zorluk oranı %6 artışla gündeme yansıyor.

Hash Denemeleri Yükseliyor!

Bitcoin ağında bulunan 14 günlük ortama hash oranına bakıldığında 20 Mart tarihinde 156 exahash saniyeden 2 Nisan 2021 tarihinde 165 EH/s’ye yükseliş olduğu görülüyor. Bu ise BTC ağını güvence altına almaya çalışan tüm madencilerin, yeni bir blok onayı vermek amacıyla saniyede yaklaşık 165 milyon trilyon defa hash denemesi yaptıklarını gösteriyor. Oldukça zorlu bir süreç sabah saatlerinden itibaren devam ediyor.

Yeni Nesil Donanımlara Erişim Önem Kazandı!

Son iki hafta baz alındığında yeni eklemesi yapılan 9 EH/sn’lik bilgi işlem gücü, yeni nesil Bitcoin üretim ekipmanlarının 90 bin adedinin gücüne eşdeğer. Madenciler üretimde başarıyı yakalamak için yeni nesil donanımlara yönelmeye karar verdiler. Zorluk arttıkça yeni nesil üretim donanımlarına olan talepte artıyor. Bu donanımların ise artık sınırlı sayıda oldukları ve ön sipariş ile edinildikleri belirtiliyor.

Yeni Donanım Siparişleri Yükselişte!

Yeni donanım modellerinin yüksek fiyatları, kısıtlı üretim rakamı ve çiplere artık daha zor erişilmesi madenciliğin zorluğunu bir seviye üste taşıyor. Kasım ile karşılaştırma yapıldığında donanımlara ilişkin ön sipariş oranlarının 5 kat yükseldiği ve donanım satışlarının primlerinin ise hızla arttığı açıklandı.