EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-03-2021 14:09   Güncelleme : 29-03-2021 13:06

2021 Engelli Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılacak? Maaş Ödeme Günleri Değişti Mi?

2021 yılı engelli aylığına başvuru için gerekli evraklar temin edilerek, engelli vatandaşın ikamet yerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapılacak. Maaş ödeme günleri ise herkes için farklı olacak.

2021 Engelli Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılacak? Maaş Ödeme Günleri Değişti Mi?

2021 senesinde engelli maaşı başvuruları, engelli vatandaşın yaşadığı yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na, engelli vatandaşın vasisi veya kendisi tarafından yapılabilecek. Engelli maaş alımının onaylanması halinde ise ödemeler her kişinin doğum yıla göre belirlenen farklı günlerde Ziraat Bankasından yapılacak.

Engelli Maaşı Alım Şartları

2021 senesinde engelli maaşından yararlanmak için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Kişinin ilk olarak Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık kurulu raporu vermekle yetkilendirilmiş olan tam teşekküllü bir devlet veya araştırma hastanesine giderek, engelli sağlık kurulu raporunu alması gerekir.

Bu rapor üzerinde %40 engellilik oranı tespit edilenler maaş alımı için başvuru yapabilecekler. Diğer yandan kişinin aylık eline geçen para miktarının asgari gelirin 1/3’ünden az olması gerekiyor.

Engelli Maaşı Başvuru Evrakları

Şartlara uygunluk sağlayan engelli vatandaşlar başvuru için belirli evrakları teslim etmek zorundalar. TC kimlik kartı fotokopisi, engelli sağlık kurulu raporu, 2 adet vesikalık fotoğraf, maaş alınmadığını ifade eden resmi belge, mal bildirim belgesi, muhtarlıktan alınan fakirlik kağıdı bu belgeler olarak açıklandı.

Engelli Maaşı Başvuru Adımları

Engelli vatandaşlar başvuru belgeleri ile birlikte kendi ikamet ettikleri yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek müracaat yapacaklar. Burada tüm evrakları çalışanlara iletip, engelli maaş alımı başvuru formunu dolduracaklar. Form imzalama ve teslim adımları ardından başvuru tamamlanıyor. Engelli vatandaş gidemeyecek konumda ise vasisi, vasilik belgesi ile onun adına başvuru yapıyor.

Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli maaş başvuru sonuçları ise E-devlet üzerinden sorgulanacak. Kişi https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ linkine giriş yaparak, ekrana gelen tabloya E-devlet şifresi ve TC kimlin numarası girip sisteme giriş yapabilir. Ardından ana sayfadan ‘’E-Hizmetler“ ve “engelli maaşı başvuru sorgulama“ sekmelerine girip, başvuru sonucunu görüntüler.

Onay alan ve doğum tarihinin son rakamı 0 ile 5 arasında olanlar o ayın 5. günü, 1 ile 6 arasında olanlar ayın 6. günü, 3 ile 8 arasında olanlar ayın 8. günü maaş alacaklar.