EKONOMİ
Giriş Tarihi : 01-04-2021 17:03   Güncelleme : 01-04-2021 17:03

2021 Nisan'da 3 Ay Kredi Ertelemeye Devam Edecek Bankalar Belli Oldu!

2021 Nisan ayında Akbank, İş Bankası, Vakıfbank, Garanti BBVA, QNB Finansbank, Ziraat Bankası, YapıKredi, ING Bank 3 ay kredi ertelemeye devam edecekler. Tüm bankalar müşteri hizmetleri hattından başvuru alacaklar.

2021 Nisan'da 3 Ay Kredi Ertelemeye Devam Edecek Bankalar Belli Oldu!

2021 senesi Nisan ayında Vakıfbank, İş Bankası, Garanti BBVA, ING, YapıKredi, Akbank, QNB Finansbank, Ziraat Bankası 3 ay kredi erteleme uygulamasına devam edecek bankalar oldu. Bu bankalar pandemi sürecinde maddi kayıplarına bağlı kredi kartı borcunu ödemeyecek duruma gelen müşterilerinin başvurularını müşteri hizmetleri hattından alacaklar. Bu kapsamda kredi borç ödemelerini 3 ay sonraya erteleyecekler.

Hangi Koşulda Kredi Ertelenebilir?

Bankalar kredi etelemek için hala kredi borcuna ilişkin takibin banka kanalında bulunması gerektiğini açıkladılar. Uzun süredir ödenmeyen ve artık avukatlık bürolarında tahsili söz konusu olan borçlar için ertelemenin banka kanalından yapılamayacağı aktarıldı. Eğer banka kredisi borcu hala banka tahsilat merkezinin takibinde ise erteleme koşullarından yararlanılacak.

Biriken Asgari Borçlar Varken Kredi Ertelenebilecek mi?

Kredi borcunu ödemeyecek kişilerin aklında ise birçok soru yer aldı Bunlardan ilk hali hazırda biriken bir asgari borç mevcutken erteleme yapılıp yapılamayacağı oldu. Bankalardan 3 ay kredi erteleme, ödenemeyen borç bakiyesi bulunmasına rağmen yapılabilecek. Kişi eğer 3 aydır asgari borcunu ödeyememiş ise kredi ertelemeden yararlanabilecek. Bu kapsamda biriken asgari borçlarda 3 ay sonra ödenemeye başlanacak olan taksitlere yansıtılıyor.

3 Ay Kredi Erteleme Evrak Gerektiriyor mu?

3 ay kredi erteleme başvuruları için ise herhangi bir evrak teslimine gerek duyulmayacağı belirtildi. Burada kişinin maddi durumunun bozulduğunu belirtmesi esas alınacak. Çünkü erteleme işlemleri pandemi sürecine bağlı olarak gerçekleştirilecek.

3 Ay Kredi Erteleme Başvurusu Nasıl Yapılacak?

3 ay kredi erteleme yapmak için kişi kredi kartı aldığı bankanın müşteri hizmetleri numarasını arayarak müşteri temsilcileri ile görüşme sağlayacak. Görüşme sırasında ise maddi durumu sebebi ile kredi kartı borçlarını ödemeyeceğini ifade edecek. Ardından TC kimlik numarası söylenerek, erteleme talebi rahatlıkla yapılıyor. Ertelenen kredinin ödemeleri ise 3 ay ardından gelen ilk ayda yapılmaya başlanıyor.