EKONOMİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 22:05   Güncelleme : 31-03-2021 22:05

2021 Yılı Çeyiz Parası Yardımı Arttı Mı? Başvuru Nasıl Yapılacak?

2021 yılında çeyiz parası yardımları, kişinin aldığı son yetin aylığının üzerinden hesaplanacak. Çeyiz yardımına başvuru yapmak için ise ikamet yerindeki İlçe SGK Müdürlüğü’ne müracaat yedileceği belirtildi.

2021 Yılı Çeyiz Parası Yardımı Arttı Mı? Başvuru Nasıl Yapılacak?

2021 yılında devlet çeyiz parası yardımını sunmaya devam edecek. Ödemlerin ise son alınan yetim aylığı üzerinden hesaplanarak verileceği açıklandı. Bu kapsamda yetim aylığında yüksek ödeme anlalar, çeyiz yardımında da daha yüksek para desteğinden yararlanacaklar. Başvuruların ise ikamet yerindeki İlçe SGK Müdürlüğüne yapılacağı açıklandı.

Çeyiz Parası Ne Kadar Veriliyor?

2021 yılı çeyiz yardımına başvuru yapacaklar, 4/C sigorta kolu üzerinden yetim aylığı alıyorsa aldıkların son maaşın 12 katı kadar çeyiz parası yardımı alacaklar. Kişi yetim aylığını BAĞ-KUR sigorta kolu üzerinden alıyorsa, son maaşının 24 katı kadar çeyiz parası yardımı alacak. Bu paralar toplu ve nakit şekilde ödenecek. Kişinin evlilik masraflarını karşılaması için geri ödemesiz ve hibe şekilde verilecek.

Çeyiz Parasına Başvuru Şartları

2021 yılı geri ödemesiz çeyiz parası yardımından yaralanmak için kadın olma, TC vatandaşı olma, yetim aylığı alıyor olma, evlenecek olma şartları aranıyor. Anne ve babası vefat eden, onların maaşları üzerinden yetim aylığı bağlanan kadınlar, evlenmeleri halinde çeyiz parasını alabilecekler. Bunun için ikamet yerindeki İlçe SGK Müdürlüğüne başvuru yapacaklar.

Çeyiz Parası Başvuru Evrakları

Tamamen geri ödemesiz ve yetim aylığının 24 katına kadar alınabilen çeyiz yardımına başvurmak için, TC kimlik kartı, evlilik cüzdanı, anne ve babanın ölüm belgeleri evrak olarak hazırlanacak. Bu belgelerin bizzat ilgili devlet kurumuna tesliminin yapılması ve başvuru sırasında her hangi bir sigorta kaydının bulunmaması gerekiyor.

Çeyiz Parasına Başvuru Adımları

Çeyiz parası yardımına başvuru için kişi evrakları ile birlikte ikamet yerine bağlı olan İlçe SGK Müdürlüğüne gidecek. Çalışanlara evraklar teslim edildikten sonra, kişinin sigorta kaydı kontrol edilecek.

Eğer kişinin çalıştığı bir işi yoksa, sigorta güvencesi yoksa başvuru kayıt altına alınacak. Başvuru için çalışanca iletilen çeyiz parası başvuru formu doldurulup, imzalanarak teslim ediliyor. Başvuru aynı ay içinde belli oluyor ve ALO 170 hattı aranarak sonuç öğreniliyor.