EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-03-2021 13:01   Güncelleme : 30-03-2021 13:01

2021’de Dul Aylıklarına Zam Uygulaması! Dul Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılacak?

2021 senesinde dul aylıklarının başvuruları alınmaya devam ediliyor. Dul aylığına başvuruda onay alanlar bu sene maaşlarını zamlı şekilde çekecekler. Maaşlar PTT şubesinden alınıyor.

2021’de Dul Aylıklarına Zam Uygulaması! Dul Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılacak?

2021 yılı dul aylıklarının müracaatları devam ediyor. Yeni müracaat yapacaklar da 2021 yılında alacakları ilk maaşı zamlı şekilde çekecekler. 2020 yılında en az 1.500 TL olarak ödenen dul aylıkları artık 167 TL zamlı şekilde ödenecek.

2021 Dul Aylığı Başvuru Şartları

2021 yılı dul aylığı alımına başvuru yapmak için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Beş sene boyunca sigortalı çalışan bir eşin vefatı ardından hayatta olan eş dul maaşına başvuru yapabiliyor. Vefat eden eşin en az 9000 günlük priminin ödenmiş olması gerekiyor. Vefat eden eşin prim borcunun olmaması şatı aranıyor. Dul maaşına başvur yapacak olan kişi ise bir işte çalışmamalı ve ikamet yerindeki muhtarlıktan muhtaçlık belgesi edinmelidir.

2021 Dul Aylığı Başvuru Belgeleri

2021 dul maaşına başvuru şartlarını sağlayanlar, TC kimlik kartı, fotokopisi, 2 adet vesikalık fotoğraf, muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesi, vefat eden eşe ait ölüm raporu ile birlikte başvuru yapacaklar. Bireysel başvuru ile evrak teslimi yaparak değerlendirme sürecine katılım sağlanır.

2021 Dul Aylığı Başvuru Adımları

2021 yılı dul maaşına başvurmak için kişi evraklar ile birlikte, ikamet ettiği ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ziyaret gerçekleştirecek. Burada görevli çalışanlara evrakların iletilmesi ardından “dul maaşı alımı başvuru formu“ kimlik, iletişim, ev adresi, gelir bilgileriyle dolduruluyor. Formun imzalanması ve teslimi ile başvuru tamamlanır. Kişinin çalışmaması ve bu maaşa muhtaç olması halinde başvuru ile aynı ay onay alınıyor.

2021 Dul Aylığı Başvuru Sonucu Sorgulama

Dul maaşı başvuru sonucunu öğrenmek isteyenler ise başvuru ile aynı hafta, E-devlet sistemine, https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ linkinden giriş yapabilirler. Ana sayfadaki tabloya TC kimlik ve E-devlet şifresi yazılarak sisteme giriş yapılır.

Sitem ana sayfasından “E-Hizmetler“ sekmesine ardından gelen listeden ise “Dul-Yetim Aylığı Sorgula“ sekmesine girilir. Son sayfadan “sorgula“ komutuna tıklanıp başvuru sonucu görüntülenir. Onay alanlar maaşlarını bir sonraki ay PTT şubelerinden alırlar.