EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-04-2021 11:07   Güncelleme : 08-04-2021 11:07

2021’de Emeklilikte Yetim Aylığı Kesiliyor! Prim Ödemeleri Emekli Maaşlarını Etkiler mi?

SGK emeklisi olan ve vefat eden ebeveynleri üzerinden yetim aylığı alan vatandaşlar, isteğe bağlı emeklilik koşullarından yararlandıklarında aldıkları aylık kesiliyor.

2021’de Emeklilikte Yetim Aylığı Kesiliyor! Prim Ödemeleri Emekli Maaşlarını Etkiler mi?

İsteğe bağlı şekilde BAĞ-KUR’dan emekli olan bir kişi emeklilik öncesi aldığı yetim aylığını almaya devam edemiyor. Vefat eden anne veya babası üzerinden yararlandığı aylık kesiliyor. Sadece emekliliğine ait maaş devlet tarafından ödeniyor.

Geçmişe Yönelik Ödenmeyen Primler Varsa Nasıl Emekli Olunacak?

Vatandaşların merak ettikleri sorular arasında geçmişe yönelik ödenemeyen primler varken nasıl emekli olunacağı da yer alıyor. 1998 yılında 4/B sigortalı olarak işe başlayan ve ortalama 1 yıl süresince düzenli prim ödemesi yapan kişiler, geriye dönük prim ödemesi üzerinden emekli olamıyorlar. Bu gibi bir durumda emeklilik için gerekli olan çalışma süresinin tamamlanması gerekiyor. Kişi eksik prim gün sayısı kadar çalışma yılını doldurarak emekli olabiliyor.

Emekliliğe Sigorta Kolu Değiştirmenin Etkisi Var mı?

4/A ve 4/B üzerinden prim ödeme işlemlerinin nasıl bir avantaj sağladığını merak eden vatandaşlar, bu konuya ilişkin soruları uzmanlara yöneltiyorlar. Özellikle 4/A çalışan olan kişileri, kalan primlerini 4/B üzerinden asgari şekilde daha yüksek tutarda ödediklerinde erken emekli olup olamayacaklarını merak ediyorlar.

Uzmanlar ise bu gibi bir durumun mevcut olmadığını belirtiyorlar. Yüksek prim ödeme ve sigorta statüsünü değiştirme işlemlerinin emeklilik maaş alımında bir avantaj yaratabileceğini, ancak emeklilik süresine bir etki yapmayacağını ifade ediyorlar.

Maaş ve Prim Ödemesi Bağlantısı

Emekli maaşlarının tutarları ve prim ödemeleri arasındaki bağlantı hakkında merak edilen detaylarda uzmanlar tarafından yanıtlanıyor. Fazla prim gün sayısına sahip olan ve emeklilik için 56 yaşını bekleyen vatandaşlar bu soruyu en yoğun şekilde soranlar oldu.

Bu şartlar olan bir kişi yüksek prim ödemesi olduğunu ancak son aylık primlerin düşük bir tutardan yattığını ifade ediyorsa, emeklilik maaş tutarının yüksek oranda azalmayacağının bilinmesi gerekiyor. Çalışmanın son aylarında asgari maaş alımı halinde prim ödemelerinin düşmesi, emekli maaşında yüksek oranda bir düşüşe neden olmuyor.

Kıdem Tazminatı Hangi Şartlarla Alınır?

Vatandaşların merak ettikleri bir diğer konu ise tazminat ödemeleri oldu. Uzmanlar bu konuya açıklık getirirken, çalışanların ilk kez sigorta yaptırdıkları tarihten itibaren 3.600 prim günü sayısını tamamlamaları gerektiğini belirtiyorlar. Bu şarta ek olarak 8 Eylül 1999 öncesinde sigortası başlayanların 15 yıl çalışmayı doldurmuş olması gerekiyor. Ardından kıdem tazminatını almak mümkün hale geliyor.