EKONOMİ
Giriş Tarihi : 01-04-2021 11:21   Güncelleme : 01-04-2021 11:21

2021’de Vakıflar Genel Müdürlüğü Muhtaçlık Yardımı! Başvurular Başladı!

2021 yılında muhtaçlık yardımı Vakıflar Bölge Müdürlüklerinden yapılan başvurular ardından alınabilecek. Yardım miktarı ise ailenin maddi durumuna bağlı olarak en az 1037 TL olarak veriliyor.

2021’de Vakıflar Genel Müdürlüğü Muhtaçlık Yardımı! Başvurular Başladı!

2021 senesinde ve Nisan ayı içinde Vakıflar Bölge Müdürlükleri muhtaçlık parası yardımı yapacaklar. Maddi durumu iyi olmayan ailelere belirli şartları sağlamaları halinde 1.037 TL’den başlayan muhtaçlık aylığı bağlanıyor. Başvuru süreci ise başlatıldı. Muhtaçlık aylığından yetimler ve engelli vatandaşlarda Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne yapacakları müracaatla yararlanabilecekler.

Muhtaçlık Aylığı Başvuru Şartları

Muhtaçlık aylığından yararlanabilmek için belirlenen şartlara uygunluğun sağlanması gerekiyor. İlk olarak aileden bir bireyin ikamet yerindeki muhtarlığa başvurması muhtaçlık belgesini alması gerekiyor. Hanesinde yaşayanlar için kişi başı gelir düzeyi asgari maaşın1/3’ünü geçmeyenler, muhtarlıklara başvurarak muhtaçlık belgesini alacaklar. Muhtaçlık aylığından yararlanmak için aynı zamanda TC vatandaşı olmak, üste kayıtlı taşınmaz bir mal varlığına sahip olamamak gerekiyor.

Muhtaçlık Aylığı Başvuru Belgeleri

Muhtaçlık maaşına başvuru şartlarına uyan vatandaşlar ise belirli belgeleri başvuruda sunmak zorundalar. TC kimlik kartı, başvuran engelli bireyse ek olarak engelli sağlık kurulu raporu, başvuran yetimse anne ve babanın ölüm belgeleri, başvuran bir ailenin sağlıklı bireyiyse muhtaçlık belgesi ile müracaat yapılacak.

Muhtaçlık Aylığı Başvurusu

Muhtaçlık maaşına başvuru için kişi ikamet yerine bağlı ve en yakın konumda olan Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ziyaret gerçekleştirecek. Burada çalışanlara ilgili evrakların iletilmesi gerekiyor. Ardından görevlinin ileteceği muhtaçlık aylığı alım talebi formu, kimlik, gelir, adres, cep telefon numarası gibi bilgilerle doldurulup, imzalanıyor. Formun teslimiyle başvuru tamamlanacak.

Muhtaçlık Aylığı Sonuç Sorgulama

Sonuçlar ise muhtaçlık maaşına başvuru yapılan ay içinde açıklanıyor. Kişi başvuru onayı alıp almadığını direkt olarak kurumda öğrenebilir. Diğer yandan ALO 170 hattını arayarak da başvuru sonucu hakkında bilgi alabiliyor. Numara arandıktan sonra, aramayı yanıtlayan vatandaş temsilcisine TC kimlik numarasını iletmek ve muhtaçlık maaşı başvuru sonuncun öğrenilmek istendiğini belirtmek yeterlidir.

Başvuruda onay alanlar ise önlerinde yer alan ilk ay içinde PTT veya Ziraat Bankası’nda kendi adlarına açılan hesapları üzerinden aylıklarını çekiyorlar. Bu süreç kapsamında muhtaçlık aylığı ödeniyor.