EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-03-2021 14:00   Güncelleme : 27-03-2021 14:00

2021’de Yetim Aylığı Üzerinden Çift Maaş Alma Fırsatı! Başvuru Nasıl Yapılacak?

2021 yılında yetim aylığına başvuru yapan kişilerin çift maaş alma hakları devam ediyor. Başvuruların ise E-devlet sistemi üzerinden yapılacağı açıklandı. Çift maaş alımı için belirli şartların sağlanması gerekiyor.

2021’de Yetim Aylığı Üzerinden Çift Maaş Alma Fırsatı! Başvuru Nasıl Yapılacak?

2021 yılı süresinde yetim aylığına başvuru yaparak çift maaş alma hakkı devam edecek. Bunun için başvurular ise E-devlet sistemi üzerinden yapılacak. Çift yetim aylığından yararlanmak için belirli şartların sağanmış olması gerekiyor. 1 Ekim 2008 yılında ebeveynlerini kaybeden ve her hangi bir sigorta güvencesi olmayan, çalışmayan vatandaşlar yetim aylığı alımına hem anne hem de babaları üzerinden başvuru yaparak, çift maaş ödemesi alacaklar.

Kimler Çift Yetim Aylığı Alacak?

1 Ekim 2008 tarihi ardından vefat eden anne ve baba, farklı sigorta guruplarından emekli olmuşlarsa, kişi çift yetim aylığı alabilecek. Anne ve baba yaşadıkları dönemde farklı sigorta kollarından emekli olmuşlarsa evli olmayan kız çocukları ve 25 altında olan erkek çocukları yetim aylığına başvuru yaparak, çift aylık ödemesinden yararlanacaklar.

Ne Kadar Maaş Alınacak?

Çift yetim aylığı alımında maaşı yüksek olan ebeveynin maaşının tamamı, maaşı düşük olanın maaşının ise yarısı yetim aylığı ödemesi olarak alınabilecek. Bu kapsamda tutarlar değişim gösteriyor.

Çift Maaş Başvuru Evrakları Neler?

Başvuru için SGK’dan edinilen kimlik araştırma belgesi, vefat eden anne ve babanın ölüm belgeleri, TC kimlik kartı fotokopisi ile ilgili kuruma bizzat başvuru yapılacak. Çift yetim aylığı alımı başvurusu için evrakların elektronik alanda yüklenmeye uygun dosya formatları SGK resmi web adresinden indirilecek.

Çift Maaş Alım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çift yetim aylığına başvuru için E-devlet resmi web adresi olan https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ linkine internetten giriş yapılacak. Gelen tabloya E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılıp, sisteme giriş yapılır. Ana sayfa üzerinden ise “E-Hizmetler“ sekmesine girilecek. Ardından açılan liste üzerinden “Sosyal Güvenlik Kurumu İşlemleri’’ başlığına tıklanacak. Sıradaki pencereden ‘’ dul ve yetim maaşı başvuru’’ sekmesine girilip, gelen başvuru formu dolduruluyor.

Hemen yanındaki dosya yükleme alanına ise evraklar yüklenecek. Son olarak “kaydet ve gönder“ komutunun işaretlemesi ile başvuru tamamlanıyor. Başvuru sorgulama aynı link üzerinden yapılacak onay alanlar ise bir sonraki ay çift yetim aylığı ödemesi alacaklar.