GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-04-2021 18:20   Güncelleme : 08-04-2021 18:21

4500 Adet Güvenlik Korucusu Alımı Yapılacak! Başvurular Ne Zaman Başlıyor?

Uzun zamandır beklenen güvenlik korucusu alımlarına yönelik önemli bir açıklama geldi. Ak Parti Milletvekili Muhammed Fatih Toprak tarafından yapılan açıklamada yakın zamanda 4500 adet korucu alım yapılacağı belirtildi. Meclis’te konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Toprak, halihazırda 55 bin 591 adet köy korucusu olduğunu ve bu sayının da yakın bir zamanda 60 bine çıkarılmış olacağını belirtti.

4500 Adet Güvenlik Korucusu Alımı Yapılacak! Başvurular Ne Zaman Başlıyor?

Toprak, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “2021 Yılı Nisan ayı itibariyle 55,591 güvenlik korucusu şimdi görev yapmaktadır. Bu sayı ise yakın tarihte 60 bine ulaşacaktır. Güvenlik korucularının primleri de tamamen devlet tarafından ödenmektedir. 2017 tarihinden itibaren sigortalı da sayılmaktadırlar,” dedi.

Yakın Zamanda Alım Yapılacak

Toprak yakın zamanda 4500 adet korucu alımı daha yapılacağını da belirterek korucu başvurularının takip edilmesi gerektiğini vurguladı. Ücretlerinde de artışa değinen Toprak şu ifadeleri kullandı: “2013 yılında yaklaşık olarak 900 TL olan korucuların maaşları kademeli olarak arttırılmış ve şimdi 2617 TL’ye ulaşmıştır. Bunun yanında sigorta primleri de devlet tarafından ödendiği için aldıkları maaş esasında 3500 TL’ye yaklaşmaktadır. Korucular hakkında çalışmalar devam ediyor, mevcut aldıkları aylıklarının da yükseltilmesi için yine girişimlerde bulunacağınız. Bu maaş konusu da yakın tarihte Meclis gündemine taşınmış olacak,” şeklinde konuştu.

Korucu Nasıl Olunur, Şartları Neler?

Korucu başvuruları açıldığında ise başvuru yapmak isteyenlerin belirli şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Bu bakımdan korucu olma şartları şu şekilde;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Kamu haklarından mahrum olmamak,
  • Türk Ceza Kanunu 53’üncü maddesinde ifade edilmiş olan Anayasal düzene karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından ceza almamış olmak,
  • En az 22 yaşında olmak, en fazla 60 yaşında olmak,
  • Askerlik ile ilişiğinin olmaması,
  • Yıkıcı, bölücü ve irticai faaliyetlerde bulunmaması,
  • Görev yapacağı köy kapsamında ikamet etmek,
  • Görevini yapması için herhangi bir sağlık sorununun olmaması,
  • En az ilköğretim mezunu olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan adaylar korucu alımları açıldığında başvuru yapabilecekler.