EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-04-2021 21:02   Güncelleme : 13-04-2021 21:02

ABD’de Bitcoin ETF’sinin Onaylanması Bekleniyor

Lider kripto para birimi Bitcoin, 2020 yılının ortalarından bu yana inanılmaz bir performans gösteriyor. Bitcoin’in fiyat yükselişi ile beraber yatırımcı sayısı da git gide yükseldi. Kurumsal yatırımcıların da kripto alanına ilgi göstermeye başladıkları bu dönemde ABD’de ise Bitcoin ETF’sinin olmayışı yatırımcılar için sıkıntı yaratıyor.

ABD’de Bitcoin ETF’sinin Onaylanması Bekleniyor

Bitcoin’in bireysel ve kurumsal yatırımcı sayısı son dönemlerde oldukça yükselmekle beraber çeşitli endişelerden kaynaklı hala Bitcoin yatırımı yapamayanlar da var. Lider kripto para biriminin yüksek volatilite gibi risklerinden dolayı doğrudan yatırım yapamayan takipçileri için ise Bitcoin ETF’si fırsat sunuyor. Bununla beraber ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu şuana kadar hiçbir şirketin ETF başvurusunu onaylamadı.

SEC geçtiğimiz haftalarda VanEck’in Bitcoin ETF başvurusunu incelemeye başladığını açıklamıştı. Bu güzel gelişmenin ardından WisdomTree’nin Bitcoin ETF’si başvurusunun da incelemeye alındığı açıklandı. SEC’nin inceleme açıklaması yapması ile Bitcoin ETF’si ile ilgili ABD’de yeniden umut doğdu. Uzun zamandır onay vermeyen SEC’nin bu sene Bitcoin ETF’si için onay vermeye başlaması bekleniyor.

SEC Başkanının Değişmesi Bitcoin ETF’si İçin İyimser Bir Ortam Yarattı

SEC özellikle önceki dönemlerde dijital varlıklara olan mesafeli yaklaşımı nedeni ile Bitcoin ETF’si başvurularını reddediyordu. Politik nedenlerle de ilişkili olarak reddedilen Bitcoin ETF’si başvurularının bu sene ise onaylanma ihtimalinin yüksek olduğu düşünülüyor. Bunun en önemli nedeni ise nisan ayında SEC başkanının değişmesi. 12 nisan tarihinde SEC başkanlığı görevine gelen Gary Gensler’in kripto para alanına karşı iyimser bir yaklaşım içinde olduğu biliniyor. Bu nedenden kaynaklı bu sene ABD’den Bitcoin ETF’si çıkması bekleniyor.

ABD’de Bitcoin ETF’si için başvuruların onay alacağına dair yaygın bir kanı oluşmuşken, Crypto Mom olarak tanınan SEC üyesi Hester Pierce ise yaptığı son açıklamalarda SEC’nin Bitcoin ETF’si için onay verip vermeyeceğini bilmediğini belirtti.

ABD Kripto Para Alanında Öne Geçmek İsteyebilir

ABD’nin Bitcoin ETF’sini onaylamasına yönelik iyimser bir bakışın oluşmasının diğer önemli nedeni ise kripto para alanında daha önemli bir yer sahibi olmak istemesi olabilir. Kanada ve Brezilya gibi ülkelerde Bitcoin ETF’lerinin olması ve kripto para alanına dair pozitif yaklaşım ABD’nin de fikrini değştirebilir.