EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-04-2021 22:07   Güncelleme : 20-04-2021 22:07

ABD'de Bitcoin Yasaklanacak Mı? Gelişmeyle Beraber Bitcoin Fiyatlarında Hareketlenme Başladı!

Joe Biden yönetimindeki ABD’de kripto paralar ile ilgili yasal çalışmaların gündeme gelmesi üzerine kripto para yasakları yeniden tartışma konusu oldu. Kripto para piyasasının hareketli günler geçirdiği son dönemlerde kripto paraların yasaklanıp yasaklanmayacağı da daha çok gündeme gelmeye başladı. Ünlü yatırımcı Jim Rogers konu ile ilgili fikirlerinin açıkladı.

ABD'de Bitcoin Yasaklanacak Mı? Gelişmeyle Beraber Bitcoin Fiyatlarında Hareketlenme Başladı!

Kripto para piyasası son derece hareketli günler geçirmeye devam ediyor. Volatilitesi yüksek günlerin yaşandığı kripto piyasasının yanı sıra hükümetler de dijital para çalışmalarını hızlandırmaya başladı. Paranın hızla dijitalleştiği bugünlerde hükümetler kripto paralara yönelik yeni adımlar atıyor.

ABD’de yönetime geçen Joe Biden’in ülkede yaygın kullanılan kripto paralar için yasal bir çerçeve çizme çalışmalarına başladığı ortaya çıktı. Bazı kaynaklarda hükümetin kripto paraların tanımlanması ve sınırlarının çizilmesi konusunda harekete geçtiği bilgisi yer aldı. Bu bilgi üzerine ABD’de yaşanacak değişiklikler merak edildi. Kripto para piyasasındaki birçok uzman ABD’de kripto paraları yasaklamanın mümkün olmadığını iddia etse de Jim Rogers gibi farklı düşünen yatırımcılar da var.

Jim Rogers: Hükümetler Kripto Paraları Yasaklayacak

Ünlü yatırımcı Jim Rogers son dönemlerde sık sık gündeme gelen kripto para yasakları ile ilgili fikirlerini açıkladı. Kripto para kullanımının her geçen gün arttığını belirten Rogers, paranın dijitalleşmesi konusunda da önemli aşama kaydedildiğini belirtti. Hükümetlerin CBDC çalışmalarına da odaklanan ünlü isim kripto paraların ilerleyen dönemlerde yasaklanmasını bekliyor.

Jim Rogers hükümetlerin kendi denetimlerinde olacak CBDC’ler için çalışma yapmaya devam ettiklerini belirtti. Çin’in CBDC çalışmaları ile ileri bir aşamada olduğunu belirten Rogers, ABD gibi ülkelerde de dijital para çalışmalarının hızlandığını aktardı. Ünlü yatırımcı hükümetlerin finansal alanda merkezi konumlarını kaybetmek istemediklerini bu nedenle de CBDC çıkarttıklarını düşünüyor. Rogers, kripto paraların daha popüler hale gelmesinin yasaklarla sonuçlanacağını iddia ediyor.

Türkiye’de Kripto Para Ödemeleri Yasaklanmıştı

Jim Rogers’ın bahsettiği kripto para yasakları ile ilgili birçok örnek olmakla beraber son olarak Türkiye’de kripto para ödemeleri yasaklanmıştı. Yatırımcı ve tüketici güvenliğini sağlamak için yasaklandığı belirtilen kripto para ödemelerinin, yasakların başlangıcı olduğu iddia ediliyor.