SİYASET
Giriş Tarihi : 24-03-2021 13:00   Güncelleme : 24-03-2021 17:30

Ak Parti 7. Olağan Büyük Kongresi Başladı! Yol Haritası Açıklanacak

Merakla beklenen büyük gün geldi. Ak Parti 7. Olağan Büyük Kongresi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile başladı. 2023 seçim manifestosu ve yol haritasının açıklanacağı kongrede yeni delege seçimleri de yapılacak.

Ak Parti 7. Olağan Büyük Kongresi Başladı! Yol Haritası Açıklanacak

Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirilen kongre için CHP, MHP, BBP, SP, DP, DSP, İyi Parti ve Vatan Parti’lerine davetiye gönderildi. “Türkiye için güven ve istikrar” sloganı ile yürütülen kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 seçimlerine yönelik konuşma yapması bekleniyor. Merkez Karar Yönetim Kurulu’nda (MKYK) değişiklik yapılması beklenen kongrede aynı zamanda kabine üzerinde de yenilikler yapılması bekleniyor.

Kongre Yeni Bir Başlangıç Olacak

Olağan Kongreye ilişkin açıklama yapan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, 2023 yılına yönelik hem parti de hem de ekipte yapılacak düzenlemenin önümüzdeki günlerde görüleceğini belirtti.  Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir ise yaptığı basın açıklamasında 1 senelik çalışmaların kongre ile sonlandırılacağını ancak parti için yeni bir başlangıç yapılacağını belirtti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 seçimlerine yönelik yol gösterici bir açıklama yapacağını belirten Kandemir, “İnşallah 2023 seçimlerinin fişeğini buradan atacağız” ifadelerine yer verdi. 7. Olağan kongreye büyük bir titizlik ve özveri ile hazırlandıklarını söyleyen Kandemir, ”Kongre sürecimiz hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

Tüzük Değişikliği Yapılacak

7. olağan Kongre’de MKYK ve kabinede yapılacak değişiklikler konuşulmaya başlandı. Kongreden yapılan açıklama ile Ak Parti yönetiminde MKYK ve Genel Başkanvekili sayısının artırılacağı ve Merkez Disiplin Kurulu için de seçim yapılacağı belirlendi. Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın parti başkanlığı için tek aday olduğu kongrede partinin en yüksek karar organı olan MKYK’nın üye sayısının 50’den 75’e çıkarıldığını açıkladı. Ak Parti Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı tarafından yapılan açıklamada ise genel başkanvekili sayısının tüzük değişikliğine gidilerek 2’ye yükseltileceği belirtildi.

1.5 Saat Süren Manifesto Konuşması Bekleniyor

Kongre girişinde yaptığı konuşmada değişikliklerin tüzük tadilatı ile yapılacağı belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tüzük tadilatının yanında, tek başkan adayı olarak katıldığı kongrede 2023 seçimlerine yönelik manifesto niteliği taşıyacak yaklaşık 1,5 saatlik bir konuşma yapması bekleniyor.