GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-04-2021 11:05   Güncelleme : 05-04-2021 11:05

Ak Parti Kanun Teklifi Sundu: Ücretsiz İzne Çıkanlara 1.500 TL Ödeme Yapılacak!

Ak Parti’nin ekonomi ile ilişkili yeni düzenlemeleri kapsayan kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Teklif içinde kurumlar vergisi oranının 2021 senesi kurum kazançları bazında %25 olması yer alıyor.

Ak Parti Kanun Teklifi Sundu: Ücretsiz İzne Çıkanlara 1.500 TL Ödeme Yapılacak!

Ak Parti ekonomi hakkında yeni düzenlemeleri içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunarak, 2021 senesi için yeni önerileri getirdi. Teklif kapsamında 2021 kurumlar vergisine ilişkin oranın, kurum kazançları için %25 olması yer alıyor. Diğer yandan 2022 senesi kurum kazançları için %23 oranında kurumlar vergisi uygulanması teklif içinde talep ediliyor.

Kanun Teklifine Göre Kurumlar Vergisi Oranları

Ak Parti’nin ekonomiye ilişkin yeni düzenlemeleri konu alan kanun teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunuldu net şekilde açıklandı. Kanun teklifinin maddelerinde, kurumlar vergisinin 2021 yılı kurum kazançları için yüzde 24 ve 2022 kurum kazançları için yüzde 23 olarak uygulanması talep edildi. Yiyecek içecek sektörü içinde ücretsiz şekilde izne ayrılanlar için ise 1.500 TL ödeme yapılması gündeme getirildi.

Yiyecek ve İçecek Sektörü Çalışan Ödemeleri

Yiyecek ve içecek sektöründe olan şirketlerde ve iş yerlerinde çalışanlar için Nisan, Mayıs aylarında sosyal güvenlik primleri ödenecek. Bu sektörde çalışan ve Nisan, Mayıs aylarında ücretsiz izne çıkan kişilere ise 1500 TL ödeme yapılacak.

Diğer yandan, analık sigortası ve hastalık sigortası kapsamındaki geçici iş göremezlik ödenekleri hesaplanırken, iş görmemezlik durumunun başladığı tarihten önce gelen 12 aylık sürenin dikkate alınması gerektiği hakkında düzenleme gündeme geldi.

Günlük Ödeme Payı Yükselecek!

Kanun teklifi kapsamında içecek ve yiyecek sektöründe faaliyette olan işletmeler, önümüzdeki aylarda destekten yararlanacaklar. Detaylara göre, 2021 Mart ayı içinde hizmet akdine sahip olan ve ya ücretsiz izne çıkan çalışanlar destek alacaklar. Nisan veya Mayıs ayında ücretsiz izne çıkanlar günlük 50 TL ödeme alacaklar. Şuna hali hazarda nakit desteğini alan kişiler ise yeni tutar olan 50 TL üzerinden ödeme almaya devam edecekler. Destekler üzerinde artış yapılacak.

Teklif Maddeleri Kabul Edildi mi?

Teklifler TBMM Genel Kurulunda yer alıyorlar. “Amme Alacakların Tahsil Usulü Hakkında Kanun İle Baza Kanunlar Değişiklik Yapılması Kanun Teklifi“ eğer kabul edilirse, düzenlemeler ile değişlikler kesinleşmiş olacak.