GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-03-2021 23:09   Güncelleme : 18-03-2021 23:09

Akaryakıtta Tavan Fiyat Uygulaması İndirim Getirdi

Akaryakıtta tavan fiyat uygulamasının bugün yürürlüğe girmesi ile kimi illerde KDV dahil 35-40 arasında indirim yapıldı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz yakıt kalitesinin her yerde aynı olduğunu belirterek, araç sahiplerine ucuz fiyattan satış yapan istasyonları tercih etmelerş için öneride bulundu.

Akaryakıtta Tavan Fiyat Uygulaması İndirim Getirdi

Akaryakıtta Tavan Fiyat Uygulaması İndirim Getirdi

Akaryakıtta tavan fiyat uygulamasının bugün yürürlüğe girmesi ile kimi illerde KDV dahil 35-40 arasında indirim yapıldı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz yakıt kalitesinin her yerde aynı olduğunu belirterek, araç sahiplerine ucuz fiyattan satış yapan istasyonları tercih etmelerş için öneride bulundu. Tavan fiyat uygulamasına dair açıklamalar yapan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, piyasının serbestliğine halel getirecek davranışlara izin olmayacağını vurguladı.

Karar Oldukça Yerinde

Yılmaz, bugün ortaya çıkan fiyatların akaryakıtta olan kar oyunlarının boyutunu ve tavan fiyat kararının haklı olduğunu ispat ettiğini göstererek, “Biz fiyatlarda ortalama 17-20 kuruşluk indirim olacağını söylemiştik. Tavan fiyat kararımızın ardından bazı illerde KDV dahil 35-40 kuruşluk indirimler görüldü. Bu durum ise kararımızın ne kadar yerinde olduğunu kanıtı olmaktadır. Ancak daha yolun başındayız. Vatandaşlarımız bu süreçte internet sitemizde ilan edilen fiyatlara bakarak istasyondakilere dikkat etmeli. Seçimleri ise yapılan indirimin büyüklüğüne göre yapsın. Kalite her yerde aynı olacak.” İfadelerini kullandı.

Ucuz Yakıt Kaçakçılığa Yönlendirir İddialarına Sert Tepki

Ucuz istasyonlardan akaryakıt almanın fatura kaçakçılığına teşvik ettiği yönündeki iddialara sert tepki gösteren Mustafa Yılmaz, iki bayi arasında 5-20 kuruş fark olmasına rağmen devletin buna göz yumacağının düşünülmesine sert tepki verdi. Toplu satışlarda ve otomasyon satışlarında indirim yapmanın ne kadar doğalsa, pazarlık gücü olmayan istasyon müşterisine de indirim yapmak da doğal diye ekledi Yılmaz.  Vatandaşların en uygun satan istasyondan alışveriş yapması gerektiğini bir kez daha vurgulayan Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanlığının da gerekli işlemleri yaptığını belirtti.

Davalar Tavrımızı Değiştiremez

Yılmaz, sektördeki temsilciler ile fikir birliğine önem verdiklerini ve tavan fiyat kararının mahkemeye götürülmesinin bu konudaki tavırlarını etkilemeyeceğini vurguladı. Daha önce de tavan fiyat uygulamasına karşı dava açıldığını belirten EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, davaların kurumun lehine sonuçlandığını ve kesinleştiğini hatırlattı. Alınan kararların doğru ve hukuka uygun olduğunu belirten Yılmaz, bugünkü kararların da aynı şekilde doğru ve hukuka uygun olduğunu tekrar anlattı.EPDK’nin 20 yıllık tecrübesi ile adaletten, hakkaniyetten ve tüketici odaklı duruşundan vazgeçmeyeceğini bir kez daha yineledi.