EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-04-2021 20:15   Güncelleme : 21-04-2021 20:15

Alibaba Yatırım Yaptı, Trendyol’un Değeri 10 Milyar Dolara Yaklaştı!

Pandemi dönemi ile beraber kullanımı artan e ticaret platformu Trendyol, en büyük hissedarı Çinli Alibaba’dan aldığı yeni sermaye yatırımı ile değerini katladı. Trendyol aldığı son yatırım ile bir yıl içinde yaklaşık 3 kat değerlenmiş oldu. Popüler platformun değeri 9.4 milyar dolara ulaştı.

Alibaba Yatırım Yaptı, Trendyol’un Değeri 10 Milyar Dolara Yaklaştı!

2018 yılında Trendyol’u bünyesine katan Çin merkezli Alibaba Group, yaptığı son yatırım ile popüler platformun değerinin katladı. Alibaba Group mart ayında Trendyol’a 350 milyon dolarlık öz sermaye yatırımı yaptı. Platformun en büyük hissedarı olan şirket, bu yatırımı ile Trendyol’daki hissesini de arttırmış oldu. Trendyol 9.4 milyar dolara ulaşan değerlenmesi ile birçok şirketi gerisinde bıraktı.

Çinli Alibaba’nın Şirket Payı Yüzde 86.5 Oldu

Çin merkezli Alibaba Group, 2018 yılında 728 milyon dolarlık yatırım ile Trendyol’u bünyesine katmıştı. İlk yatırımı ile e ticaret platformunun yüzde 75’ini bünyesine katan platform, 2018 yılının ikinci yarısında ve 2020 yılında da öz sermaye yatırımlarını arttırmıştı. Alibaba son olarak mart ayında yaptığı yatırım ile beraber şirket payını katlamış oldu. Trendyol platformunda Alibaba Group’un payı yüzde 86.5’e ulaştı.

Alibaba yaptığı 350 milyon dolarlık yatırım ile şirket payını 3.7 puan arttırarak, yüzde 86.5’e ulaştırmış oldu. Alibaba Group’un şirket payı yükselmekle beraber platformun 1 yıl içindeki değerlenme oranı da yaklaşık 3 katına çıktı. Alibaba’nın 2018 yılındaki ilk yatırımı ile 1 milyar dolarlık değeri aşan popüler platform, geçen yıl 3.7 milyar dolarlık değere ulaşmıştı. Son yatırım ile ise değerini 2.5 kat arttırdı ve 9.4 milyar dolarlık değere sahip oldu.

Trendyol Ulaştığı Değer İle Borsa İstanbul’un Zirvesindeki Şirketi Bile Geriden Bıraktı

Türkiye’nin en çok tercih edilen e ticaret platformları arasında yer alan Trendyol toplamda 11.6 milyar dolarlık şirket değerlenmesi ile zirveye yerleşti. Trednyol yeni şirket değeri ile Borsa İstanbul’daki en yüksek değerli şirketi bile geride bırakmış oldu. Trendyol 9.4 milyar dolarlık şirket değeri ile Borsa İstanbul’daki en değerli şirketten yüzde 20 oranında daha fazla değere sahip.