SAĞLIK
Giriş Tarihi : 12-02-2021 19:31   Güncelleme : 12-02-2021 23:56

Amazon Mutasyonu 3 Kat Daha Bulaşıcı!

Brezilya Sağlık Bakanı Eduardo Paziello Dünya’yı alarma geçiren bir açıklamada bulundu. Amazon’nun belirli bir kısmında görülen ve yeni tip koronavirüs’ün mutasyon türlerinden olduğunu, Amazon mutasyonunun 3 kat daha fazla bulaşıcı olduğunu bildirdi.

Amazon Mutasyonu 3 Kat Daha Bulaşıcı!

AMAZON MUTASYONU DAHA BULAŞICI

Brezilya Sağlık Bakanı Eduardo Paziello Dünya’yı alarma geçiren bir açıklamada bulundu. Amazon’nun belirli bir kısmında görülen ve yeni tip koronavirüs’ün mutasyon türlerinden olduğunu, Amazon mutasyonunun 3 kat daha fazla bulaşıcı olduğunu bildirdi. Sağlık bakanı korkutucu açıklamasının yanı sıra güzel bir haber daha verdi ve aşıların koronavirüs mutasyonlarında da etkili olduğunu belirtti.

AMAZON MUTASYONU 3 KAT DAHA BULAŞICI

Sao Paulo Üniversitesi profesörü olan İmmünolog Ester Sabino öncülüğünde bir grup bilim insanı oluşturdukları ekiple önemli bir çalışmaya imza attı. Ocak ayı içinde yürüttükleri çalışmada Brezilya’nın Amazon bölgesinde olan Manaus kentinde Kovid 19 testleri arasından genomik veriler toplandı. Çalışmanın sonunda koronavirüs vakalarının yüzde 42’sinin Kent ve Güney Afrika mutasyonlarına benzeyen yeni bir mutasyon tespit etti. Yeni mutasyonun ise 3 kat daha fazla bulaşıcı olduğu tespit edildi.