GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-04-2021 13:27   Güncelleme : 06-04-2021 13:27

Ankara ve İstanbul’da Okullar Kapandı mı? Yüksek Riskli İllerde Yüz Yüze Eğitim Devam Edecek mi?

Okulların İstanbul ve Ankara’da kapanıp kapanmadığı veliler ve öğrenciler tarafından merak ediliyor. Ankara Valiliğinden ise bu konuda bir açıklama geldi. Okulların kapanması hakkında sorular yanıt buluyor.

Ankara ve İstanbul’da Okullar Kapandı mı? Yüksek Riskli İllerde Yüz Yüze Eğitim Devam Edecek mi?

Veliler ve öğrenciler gündeme dair yaşanan son gelişmeler ardından Ankara ve İstanbul’da okulların kapanıp kapanmadığını araştırıyorlar. Ankara Valiliği ise açıklama yaparak konuyu netleştirdi. Son açıklamaya göre 8. sınıf hariç ortaokullar ve 12. sınıf hariç olan lise kademeleri yüz yüze eğitim yapmayacaklar. Eğitim online olarak devam edecek.

Yüz Yüze Eğitim Kimler İçin Değişiyor?

Kovid-19 risk haritasının açıklanmasının hemen ardından Türkiye genelinde 64 ilde yüksek riskli ve düşük riskli alanlar değişti. Bu kapsamda eğitime ilişkin yeni detaylar belirlendi. Şehirlerde uygulanan tedbirlerin yoğunluğu da aynı oranda değiştiriliyor. Haritaya göre çok riskli olan kırmızı kategorideki şehirlerin sayısı 70 adetken bu alanlarda nüfusun %80’i bulunuyor. Her biri için yüz yüze eğitim şartlarının değişeceği açıklandı.

Hangi Sınıflar Yüz Yüze Eğitime Devam Edecek?

Çok yüksek riskli görülen 70 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı Cumartesi ve Pazar günleri uygulanacak. Ülkenin genelinde ise saat 21:00 ile 05:00 arasında hafta içleri sokağa çıkma yasağı devam edecek. Türkiye genelinde okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda ve 8. İle 12. sınıflarda ise eğitim öğretim sürecek. Bunlar önceden belirlenen yüz yüze eğitim kurallarına aynen devam edecekler.

Haritada Turuncu İllerde Yüz Yüze Eğitim Yapılacak mı?

Kırmızı renkli ve yüksek riskli illerde 8. sınıf hariç olmak üzere ortaokullarda yüz yüze eğitim yapılmayacağı açıklandı. 12. Sınıflar hariç diğer tüm lise sınıflarında da artık yüz yüze eğitim yapılmayacak. Bu uygulama sadece haritada kırmızı olan yerlerde değil turuncu renkli illerde de geçerli olacak.

Milli Eğitim Bakanlı tarafından yapılan yazılı açıklama kapsamında “Çocuklarımızın eğitim hakkı için herkesi daha fazla sorumluluk almaya davet ediyoruz.“ ifadesine yer verildi. Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze ve uzaktan eğitim koşullarının yapılan yeni düzenlemeye göre devam edeceğini açıkladı. İl hıfzıssıhha kurullarının verdikleri kararlara göre belirli lise ve ortaokul sınıflarında yüz yüze eğitimin devam edeceği belirtildi.