MAGAZİN
Giriş Tarihi : 02-04-2021 17:14   Güncelleme : 02-04-2021 17:14

Arka Sokaklar Dizisi Baroları Ayağa Kaldırdı

Kanal D ekranlarında çok uzun zamandır yayınlanan Arka Sokaklar dizisi bu sefer baro başkanlarından tepki çekti. 70 baro başkanı tarafından dizinin son yayınlanan bölümündeki sahneler yüzünden Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) şikayette bulunuldu. Dizide geçen sahnelerde avukatlara yönelik çirkin ve kötü muamele yapıldığı gerekçesiyle yayıncı kuruluş ve sorumlular hakkında idari yaptırımın yapılması talep edildi.

Arka Sokaklar Dizisi Baroları Ayağa Kaldırdı

Baro başkanları tarafından verilen şikayet dilekçesinde, dizinin yayınlanan 583. Bölümünde avukatlara ve hukuk alanına dair çirkin, haksız muamele yapıldığı ve bu meslek dalı mensuplarına yönelik tahrik unsurunun yer aldığı, polis ve hukuk mensuplarını karşı karşıya getirilmek istendiği sebebiyle yayıncı kuruluş ve sorumlular hakkında idari yaptırımın uygulanması istendi.

“Avukatlara Karşı Çirkin Muamele”

70 baro başkanı tarafından imzalanmış olan şikayet dilekçesinde şu ifadelere yer verildi: “Yaygın yayın yapan ve tüm dijital platformlarda da bulunan Kanal D isimli yayıncı kuruluşun uzun yıllardır devam eden Arka Sokaklar isimli dizisinin son bölümünde, avukat rolünü canlandırmakta olan şahıs, polis rolünü canlandıran kişiler ile gözaltına alınmakta ve yine aynı sahnede polis rolünde olan oyuncunun avukat rolünü canlandıran kişiye tokat attığı görülmektedir. Bu sahnede avukata karşı ‘rahat dur, bu daha bir şey değil,’ gibi tehdit ifadelerine de yer verilmektedir. Ayrıca avukat daha sonra kelepçelenmekte ve bu şekilde karakola götürülmektedir.”

“Hukuka Aykırı Düşen Sahneler”

Açıklama şu şekilde devam etti: “İlk olarak üzerinde durulması gereken avukatlık mesleği bir kamu hizmetidir ve ülkedeki yargı mekanizmasının temel sac ayağından birisidir. Avukatlar bu bakımdan toplumsal olarak önemli bir mesleğin ifa edilmesi anlamına gelmektedir. Bu yüzden dizideki söz konusu sahnelerde avukatlara yönelik aşağılama yapılmakta olup halka avukatları kötü şekilde gösterilmesine yol açabilmektedir. Bu bakımdan senaryo gereğince olsa bile bir kamu görevlisinin yine başka bir kamu görevlisi tarafından hakarete uğramış olması, darp edilmesi ve ters kelepçe ile tutuklanması toplum vicdanına karşı kötü bir harekettir. Ne sebeple olursa olsun avukatlara karşı ifade edilen bu sahnelerin kabul edilmesi mümkün değildir, gereğinin yapılmasını saygıyla talep ederiz,” denildi.