EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-04-2021 19:01   Güncelleme : 23-04-2021 19:01

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Ekonomik Toparlanma İçin Tarih Verdi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ekonomik toparlanmaya yönelik açıklamalarda bulundu. Aşı çalışmalarının hızlanması ile beraber ekonomik toparlanmanın önünün açıldığını belirten Lagarde, Euro bölgesinin 2022 yılının ikinci yarısında pandemi öncesi döneme geri dönebileceğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Ekonomik Toparlanma İçin Tarih Verdi

Ekonomik toparlanmaya ilişkin açıklamalarında sürecin tüm ülkelerde aynı şekilde işlemediğine dikkat çeken Christine Lagarda, Avrupa ülkelerinin 2022 yılının ikinci yarısında toparlanmaya başlayacağını ancak bu sürecin gerisinde kalan ülkeler de olacağını belirtti. Salgın başlamadan önce ekonomide gevşeme olduğunu hatırlayan Lagarde, toparlanmanın bu gevşemeyi de ortadan kaldıracağın algısının doğru olmadığını belirtti. Avrupa’da bazı kısıtlamaların hala ekonomi için sorun yarattığına ilişkin açıklama yapan Lagarde, Euro bölgesinde 2022 yılının ikinci yarısında pandemi öncesindeki ekonomik seviyeye ulaşılabileceğini belirtti.

Christine Lagarde açıklamalarında söz konusu toparlanmanın Euro bölgesi için geçerli olduğuna dikkat çekti. Lagarde bazı ülkelerde ekonomik toparlanmanın daha geç başlayacağının sinyallerini de verdi.

Lagarda ABD Merkez Bankası İle İşbirliği Sağlanabileceğinin Sinyalini Verdi

Ekonomik toparlanma için ilk defa tarih veren ECB Başkanı Lagarde, ABD Merkez Bankası ile ortak hareket edilip edilmeyeceğine yönelik soruları da yanıtladı. Lagarde işbirliğinin önemli olduğunu ancak iki bölge arasında bazı farklılıklar bulunduğunu kaydetti.

Avrupa Merkez Bankası ile ABD Merkez Bankası’nın ortak hareket etmesinin iyi olacağını, bunun enflasyon verilerinin aynı hizada olduğunu göstereceğini açıklayan Lagarde, beklentilerin ise farklı olduğunu belirtti. ABD ile Euro bölgesinin mevcut durumunu değerlendiren başkan, iki bölgenin aynı beklentiler içinde olmadığını aktardı. Bu nedenle merkez bankaları ortak hareket etmeyebilir.

Aşılamanın Hızlanması Ekonomik Toparlanmanın Önünü Açıyor

Lagarde’nin dikkat çektiği diğer konu ise aşı çalışmaları oldu. Euro bölgesinde önümüzdeki aylarda enflasyonun yükselmesinin beklemediklerini açıklayan Christine Lagarde, aşılama kampanyalarının hızının ise ekonomik toparlanmayı desteklediğini belirtti. Salgına yönelik kısıtlamalardan kaynaklı hizmet sektöründe hala faaliyetlerin sınırlı olduğunu açıklayan başkan, aşı kampanyalarının hızlanmasının ise ekonomik toparlanmanın önünü açtığını aktardı. Lagarde 2021 yılı boyunca aşı çalışmalarının olumlu ekonomik gelişmeleri tetiklemeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.