SAĞLIK
Giriş Tarihi : 24-03-2021 21:04   Güncelleme : 24-03-2021 16:05

Bakan Koca Açıkladı! Kırmızı Renkli İl Sayısı 39'a Çıktı!

Covid-19 salgını sonrası kademli normalleşme döneminde olan Türkiye’de vaka ve ölüm oranlarının artması endişeye neden oldu. Risk düzeyine renk sıralaması ile belirlenen haritada yüksek riskli il sayısı 39’a yükseldi. Kastamonu, İstanbul ve Yalova illerinde ciddi vaka artışları dikkat çekti.

Bakan Koca Açıkladı! Kırmızı Renkli İl Sayısı 39'a Çıktı!

Türkiye genelinde vaka ve ölüm oranlarındaki düşüşle beraber kademli normalleşme süreci kontrollü olarak başlatıldı. 7 bin seviyelerine kadar inen günlük vaka sayıları 20 bini aştı ve 1 günlük sürede dünya sıralamasını değiştirdi. Sosyal medya hesabı üzerinde artan vakalara yönelik açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, risk haritasındaki kırmızı renkli il sayısının 25’ten 39’a çıktığına belirtti.

Vaka Sayılarının arttığı İller Grafikte Yer Aldı

Yüksek riskli il sayısının arttığını belirten Koca, 100 bin nüfusta en fazla vaka artışı görülen illere de paylaşımında yer verdi.  Vaka sayıları en çok yükselen iller grafiğinde Kastamonu, Çankırı, İstanbul, Yalova ve Erzincan gibi şehirler yer aldı. Vaka sayılarının 100 binlik nüfusa oranla hesaplandığını hatırlatan Koca, vaka sayıları artan illeri uyardı. Kısıtlamaların bu bölgelerde daha önemli hale geldiğini söyleyen Koca, vaka sayıları azalan illeri yine grafik yardımı ile açıkladı. Koca, görülen vaka sayısı azalan illeri Sinop, Gümüşhane, Mersin, Kırıkkale ve Burdur olarak listeledi.

Türkiye Kapanabilir Uyarısı Geldi

Kademeli normalleşme döneminde olunduğunu hatırlatan Koca, vaka sayılarının 20 bin seviyesinin üzerine çıktığını söyledi. Risk haritasındaki renkliliğin kırmızıya döndüğünü belirtilirken, kalabalık cadde ve sokaklar için yarılar yapıldı. Prof. Dr. Alper Şener, yapılan uyarılara ek olarak vaka sayılarındaki artış devam ederse, “Türkiye kapanabilir” şeklinde bir değerlendirme yaptı.

22 Bin 810 Kişi Hakkında İşlem Yapıldı

Yüksek riskli illerde sokağa çıka kısıtlamasının devam ettiğini belirten Koca, 15-22 mart tarihleri kısıtlamaya uymayan 22 bin 810 kişi hakkında adli yada idari işlem yapıldığını söyledi. Normalleşmenin kontrollü olarak devam edeceğini vurgulayan Koca, sokağa çıkma kısıtlamasının hafta içi tüm illerde ve hafta sonu düşük- orta riskli illerde 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacağını belirtti. Yasak çok yüksek riskli illerde  pazar gününün tamamını kapsayacak.