SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-04-2021 11:03   Güncelleme : 09-04-2021 10:59

Bakan Koca Uyardı: Hareketliliği Azaltmaktan Başka Çözüm Yok! Bilim Kurulu Toplanıyor!

Salgınla mücadele konusunda Ramazanda tam kapanma, sıcak gündem maddeleri arasında yer alıyor. Bugün ise uzmanlardan tam kapanma için uyarı geldi. Bilim Kurulu ise Pazartesi günü ikinci bir toplantı yapılacağını açıkladı.

Bakan Koca Uyardı: Hareketliliği Azaltmaktan Başka Çözüm Yok! Bilim Kurulu Toplanıyor!

Salgınla mücadele süreci devam ederken tüm vatandaşlar Ramazanda tam kapanma olup olmayacağını merak ediyorlar. Bugün ise uzmanlar uyarı yaparak, tam kapanmanın gerekli olduğunu belirttiler. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Pazartesi günü Bilim Kurulu toplantısının yapılacağını açıkladı. Toplantı ardından detayların netleşmesi bekleniyor.

Bakan Koca Sağlık Sistemini Ele Aldı

Vaka sayıları artarken Fahrettin Koca, Hürriyet Gazetesi ile bir röportaj gerçekleştirdi. Bu görüşmede Bakan Koca sağlık sisteminde tıkanma olup olmadığını soran gazetecilere “ Sağlık sisteminde şuanda bir sorun yok. Ancak 3 veya 4 hafta bu hızla devam ederse, sorunlar doğmaya başlar. Şuanda sağlık sisteminde olan yük, özellikle Kasım ayında meydana gelen yüke oranla daha az.“ dedi.

Bakan Koca Artan Vaka Sayısı Hakkında Açıklama Yaptı!

Sağlık Bakanı artan vaka sayıları ile bağlantılı açıklamalarda bulundu. Vaka sayılarına ilişkin değerlendirme yaparken, “Vaka sayılarını aşağı çekmek için çözüm aşı sürecini olabildiğinde hızlandırmaktır. Beraberinse halktaki hareketliliği azalmak da başka bir çözüm yolu. Önce tedbir almamız gerekiyor. Ardından aşıların yapılması önem kazanıyor. Önce aşı sonra tedbir değil. Bundan başka bir çözüm yolumuz yok.“ dedi.

Tam Kapanma Sinyali Veren Sözler!

Bakan Koca aynı zamanda Ramazanda yapılması beklenen tam kapanma hakkında sinyal veren bir sözü açıklamasından kullandı. Tam kapanma hakkında kendisine yöneltilen sorulara, “Ramazanı bir fırsata çevirmemiz gerekiyor. Ramazanda oluşabilecek hareketliliği bir şekilde azaltmamız lazım“ yanıtını verdi.

Sağlık Bakanı’nın Salgının Geleceğine Yönelik Yorumları

Sağlık Bakanı geleceğe yönelik öngörülerini basınla paylaştı. Açıklaması kapsamında “Bugüne kadar gündeme gelen piklerde bir noktadan sonra durulmanın oluştuğunu biliyoruz. Buda aynı şekilde kontrol altına alınacak. Ancak yükselişin nereye kadar olacağını söylememiz mümkün değil. Ramazan ayında hareketlilik azalırsa vaka sayısında düşüşü bekliyoruz.“ dedi.

Vatandaşlar ise bu açıklamalar ardından Ramazanda nasıl bir uygulama yapılacağını merak ediyorlar. Tam kapanmanın gündeme gelmesi hakkında kesin bir açıklama ise Bakanlıktan ve ya hükümet tarafından henüz gelmedi. Hafta başı geldiğinde, Pazartesi Bilim Kurulunun bir toplantı daha gerçekleştireceği açıklandı.