EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-04-2021 17:14   Güncelleme : 12-04-2021 17:14

Bakan Pakdemirli Açıkladı: Çiftçiden Alınan Sebzeler İhtiyaç Sahiplerine Bedelsiz Dağıtılacak!

Bakan Pakdemirli patates ve kuru soğan piyasasındaki stok artışını önlemek için ürünlerin çiftçiden satın alacağını belirtti. Satın alınan ürünler ise ihtiyaç sahiplerine bedelsiz dağıtılacak.

Bakan Pakdemirli Açıkladı: Çiftçiden Alınan Sebzeler İhtiyaç Sahiplerine Bedelsiz Dağıtılacak!

Bakan Pakdemirli yaptığı son açıklama kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın stok fazlası olan çiftçilerden patates ve soğanı alacağını açıkladı. Devlet tarafından alımı yapılan tarım ürünlerinin ise Ramazan öncesinde ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacağını belirtti. Bu dağıtımdan yararlanmak için ise ihtiyaç sahibi aileleri bildirimde bulunabilecekleri aktarıldı.

Sadece ÇKS Kayıtlı Çiftçilerden Alım Yapılacak!

2021 Ramazanına giriş yapmadan önce hem elinde stok ürün fazlası kalan çiftçilere destek olmak, hem de ihtiyaç sahibi ailelere yardım yapmak için yeni bir uygulamaya imza atılıyor. Bu kapsamda ÇKS kayıt sisteminde kayıtlı olan ve patates, soğan üreticisi konumunda olan çiftçilerden ellerinde kalan ürünler devletçe satın alınacak.

Bu çiftçilerin her hangi bir başvuruda bulunmalarının gerekmediği aktarıldı. Toprak Mahsülleri Ofisi, patates ve soğan tedarikinin yapıldığı, ÇKS sisteminde kayıtlı çiftçileri ziyaret edecek.

Kilo Başına 85 Kuruş Ödeme Yapılacak!

Çiftçilere ise ziyaret ve alım sırasında özel olarak talep edilen detayların bulunduğu duyuruldu. ÇKS’ye kayıtlı çiftçiler, 2020 yılı mahsulü olan ve artan patates, soğanları devlete verecekler. 25 kilogram olarak hazırlanacak çuvalların şimdiden yapılması gerektiği aktarıldı. Kilogram başına ise çiftçiye 85 kuruş ödeme yapılacağı belirtildi.

Çiftçilerden alınan tarım ürünleri, Ramazandan önce ihtiyaç sahiplerinin adreslerine bırakılacak. Maddi güçlük çeken ve gıda yardımına ihtiyaç duyan vatandaşlar ise bu dağıtımdan nasıl yararlanacaklarını öğrenmek istiyorlar.

Muhtaç Aileler Dağıtımına Nasıl Başvuracak?

Tarım ürünlerinin dağıtımından yararlanmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf’larına bildirim yapmak gerekiyor. Şuanda talepler iletilmeye başladı. Maddi zorluk çeken vatandaşlar yaşadıkları ilde yer alan İl Valilik binası içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek, tarın ürünlerinin dağıtımından yararlanmak istediklerini belirtecekler. Aynı zamanda kimlik ve adres bilgilerini verecekler.

Ev Adreslerine Dağıtım Yapılacak

Tarın ürünü dağıtımı için gerekli talepleri yapan vatandaşların ek bir işlem yapmasına gerek duyulmuyor. Bu vatandaşların ev adreslerine, yetkili kişilerce Ramazan öncesinden gerekli kg’da patates ve soğan dağıtımı yapılacak.