GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-03-2021 14:41   Güncelleme : 25-03-2021 14:41

Bakan Selçuk’tan Yeni Yüz Yüze Eğitim Açıklaması! Yüz Yüze Eğitim Esastır!

Lise kademelerinde yüz yüze sınavların ertelenmesi konusunun gündeme gelmesinin ardından Ziya Selçuk’tan yeni yüz yüze eğitim açıklaması geldi.  Yüz yüze eğitimin esas olduğunu belirten Selçuk, yüz yüze eğitimi desteklemek için hibrit eğitim modellerinin tamamlayıcı olarak kullanılabileceğini söyledi.

Bakan Selçuk’tan Yeni Yüz Yüze Eğitim Açıklaması! Yüz Yüze Eğitim Esastır!

Pandemi döneminde uygulanan kısıtlamalar nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitim gündemde yer almaya devam ediyor. Tüm okul kademelerinde yerini uzaktan eğitim sistemine bırakan yüz yüze eğitimde yeni dönemde hibrit eğitim modellerinin kullanılabileceği belirtildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklama ile hibrit eğitim modellerinin yüz yüze eğitim veren okullarda tamamlayıcı nitelikte kullanılabileceği belirlendi. Daha önce yaptığı açıklama ile uzaktan eğitimin pandemi süreci sonrasında da devam edebileceğini belirten Selçuk, yüz yüze eğitim esastır ifadesini kullandı.

Twitter Hesabı Üzerinden Duyurdu

Pandemi döneminin etkisi ile şekillenen eğitim sistemine ilişkin açıklama yapması beklenen Ziya Selçuk, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile yeni dönemde uygulanacak yüz yüze eğitime ilişkin bilgi verdi. Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “öğretmenlerimizin her bir öğrencimizin gözlerine bakarak derse başladığı yüz yüze eğitim esastır, bugün olduğu gibi gelecekte de vazgeçilmezimizdir. Yüz yüze eğitim modelini desteklemek için hibrit model, dünyada olduğu gibi ülkemizde de ihtiyaç halinde okullarımızın tamamlayıcısı olacaktır.” İfadelerine yer verdi.

Uzaktan Eğitim İçin Yeşil Işık Yakılmıştı

Daha önce yaptığı yüz yüze eğitim açıklamalarında uzaktan eğitim modelinin pandemi süreci sına erse de kullanılmaya devam edileceğini belirten Selçuk, açıklamaların devamı niteliğinde bir değerlendirme daha yaptı. Pandemi döneminde her öğrencinin derslerine devam edebilmesi ve eğitimde geri kalmaması için birçok desteğin verildiğini belirten Selçuk, EBA alt yapısının oldukça geliştirildiğini ve pandemi sürecinin sona ermesiyle birlikte uzaktan eğitimin devam edeceğini söyledi.

Hibrit Eğitim Modeli Nedir?

Geleneksel modelin çevrimiçi modeller ile birleştirilmesi ile ortaya koyulan hibrit eğitim farklı eğitim şekillerinin birlikte kullanılmasına olanak sağlıyor.  Harmanlanmış öğrenme sistemi olarak adlandırılan sistem, çevrimiçi ağırlıklı eğitim veren kurumun verimliliğini arttırmak için kullanılabilir.